
Reklama.
Komentarz Jourovej nawiązuje do zatrzymania fotoreporterki Agaty Grzybowskiej, która została zabrana na komisariat, pomimo okazania legitymacji prasowej. Wiceszefowa zabrała głos w czasie konferencji, której przedmiotem były m.in. przypadki łamania praw dziennikarzy.
Podczas spotkania pokazano raport KE, który dowiódł, że od początku 2020 roku przynajmniej 140 dziennikarzy i pracowników mediów w 11 krajach członkowskich zaatakowano lub uniemożliwiano im wykonywanie pracy podczas protestów i demonstracji.
Dane naświetlają również trudne położenie dziennikarzy, wobec których nasila się trend na pozywanie procesami SLAPP (politycy lub wielkie firmy pozywają dziennikarzy), co stanowi nowy wymiar cenzury.
Věra Jourová poinformowała, że w 2021 roku KE będzie pracowała nad dodatkowym wsparciem dla dziennikarzy i przedstawi państwom członkowskim konkretne zalecenia. Zaznaczyła, że chodzi o niezależność organów. – Pieniądze publiczne nie powinny być używane, żeby nagradzać wyłącznie te media, które sympatyzują z władza – stwierdziła.
Jourová ostro o polskiej policji
– Nie porzucimy mediów i dziennikarzy w trudnych sytuacjach. Media to nie tylko gałąź gospodarki, ale też czwarta władza i jedna z podstaw demokracji – zapewniała wiceszefowa KE.– Oglądałam to w czeskiej telewizji. Widziałam dziennikarkę, która wykonywała swoją pracę, miała legitymację, a i tak padła celem ataków policji. To niedopuszczalne, dziennikarze muszą być bezpieczni wykonując swoją pracę zarówno podczas protestów, jak i w każdej innej sytuacji – podkreśliła.