Zamiast "Malowanego džbánku" wystarczy blat, 2 jajka, trochę mąki i cukru, drożdży, masła oraz garść migdałów i rodzynek. Słynna czeska piosenkarka Helena Vondráčková na specjalne życzenie fanów z Polski za pośrednictwem instagramowego profilu Mariusza Szczygła podzieliła się wyśmienitym przepisem na świąteczny chlebek.
— Ciasto ma formę - uwaga!, cytuję za czeskimi źródłami - Jezuska zawiniętego w pieluchę — tłumaczy Mariusz Szczygieł, który sam o sobie mawia, że jest "naczelnym polskim czechofilem", a ogromną miłość do naszych południowych sąsiadów od lat udowadnia na łamach kolejnych książek i reportaży wnikliwie zgłębiających pełną humoru duszę tego narodu.
Helena Vondráčková zdradziła autorski przepis na świąteczne chlebki
Świąteczne chlebki, które uwielbia Helena Vondráčková, to po czesku tzw. štoly, a dokładniej: Vánoční štola czyli strucla (gdybyśmy tłumaczyli dosłownie, trzeba by napisać „sztolnia”) — wyjaśnia Mariusz Szczygieł i dodaje, że słodkie ("a nawet przesłodkie") ciasto wypełnione słodkim nadzieniem.
— Po niemiecku eine Stolle - bo to w Saale w Saksonii pojawił się pierwszy zapis o tym cieście już w 1329 r. Było bożonarodzeniowym prezentem dla miejscowego biskupa (...). Było to ciasto postne, ale kiedy papież Innocenty III wydał w 1491 r. „Bullę o maśle” w której zgodził się na używanie masła w Dresdner Christstollen, zaczęło się upychanie w cieście cymesów — opisuje szczegółowo reporter.
— Finał tego macie w przepisie Heleny — dodaje Mariusz Szczygieł.
Piosenkarka w czasie pandemii nie narzeka na brak wolnego czasu. Okres przedświąteczny, w którym zwykle koncertowała, ze względu na odwołane występy mogła poświęcić na samodzielne przygotowanie aż... czterech chlebków świątecznych. Jak je zrobić?
Przepis na świąteczne chlebki. Helena Vondráčková wyjaśnia, jak je zrobić
Najpierw trzeba przygotować drożdże do fermentacji dodając do nich łyżkę cukru z mąką i letnim mlekiem, a potem zakryć je szmatką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Następnie należy wymieszać pozostałe składniki (mąkę z masłem, cukrem i drożdżami) dodając do nich rodzynki, starte i obrane migdały, kandyzowane owoce, szczyptę soli oraz skórkę cytrynową, a potem zagniatać aż do jednolitej masy, którą po rozwałkowaniu składa się na 3 części (jedna na drugiej).
Gotowe ciasto pieczemy 45 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza. Po ostygnięciu świąteczne chlebki można posypać z wierzchu cukrem i wanilią. W folii powinny przetrwać nawet do 3 tygodni. Smacznego! (a właściwie: Dobrou chut'! — jak wypadałoby powiedzieć po czesku).