RPO Adam Bodnar chce obniżenia wieku uprawniającego do głosowania w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.
RPO Adam Bodnar chce obniżenia wieku uprawniającego do głosowania w wyborach. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

W tych czasach normą jest, że nastolatkowie aktywnie uczestniczą w debacie publicznej. Jednak na uzyskanie prawa do kształtowania swojej przyszłości muszą czekać aż do ukończenia 18. roku życia. Zmiany w tej kwestii postuluje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

REKLAMA
– Jestem za radykalną zmianą w Konstytucji. Uważam, że prawa wyborcze powinni mieć już 15-16 latkowie – stwierdził Adam Bodnar podczas VIII Tygodnia Konstytucyjnego, który odbył się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. – Młode pokolenie dojrzewa teraz szybciej, a dzięki mediom społecznościowym uczestniczy aktywnie w debacie publicznej – podkreślił Bodnar.
Wizja zmiany Konstytucji przestaje być nierealna. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, z najnowszego sondażu pracowni Kantar wynika, że preferencje partyjne Polaków zmieniają się tak, iż po kolejnych wyborach siły prodemokratyczne mogą uzyskać zdolność do zmiany ustawy zasadniczej.
źródło: RPO