Ostatni raz Kapitol zajęto w 1814 roku. Co się wtedy zdarzyło? [HISTORIA]
Bartosz Świderski
07 stycznia 2021, 20:19·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 stycznia 2021, 20:19
Tak dramatycznej sytuacji w Waszyngtonie nie było od ponad 200 lat. Ostatni raz do budynku Kapitolu wtargnięto w czasie bitwy pod Bladensburgiem 24 sierpnia 1814 roku podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej. Co się wtedy stało?
Reklama.
Co się wydarzyło w 1814 roku w Waszyngtonie, kiedy po raz pierwszy zajęto budynek Kapitolu?
Największe zamieszki na Kapitolu od czasu bitwy pod Bladensburgiem w 1814 roku podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej.
24 sierpnia 1814 roku oddziały brytyjskie zdobyły Waszyngton i podpaliły budynek Kapitolu, Białego Domu oraz kilku budynków oficjalnych instytucji państwowych.
4 ofiary śmiertelne, powybijane okna, szturm na budynek Kongresu i chaos, który doprowadził do wprowadzenia w Waszyngtonie stanu wyjątkowego i godziny policyjnej to tylko część z bilansu strat, jakie poniesiono z powodu niespotykanego od dwóch stuleci ataku na Kongres w stolicy USA.
Wcześniej jedyna sytuacja, z którą można porównać wczorajsze wydarzenia, zdarzyła się w czasach urzędowania prezydenta Jamesa Madisona i ówczesnego sekretarza stanu Jamesa Monroe. Co wiemy o tej historii?
Stany (nie)Zjednoczone... Takich zamieszek na Kapitolu nie było od 1814 r.
W czasie trwającej od 1812 roku wojny amerykańsko-brytyjskiej doszło do jednej z najtragiczniejszych bitew, w wyniku której doszło do spalenia Kapitolu, Białego Domu, kilku ważnych instytucji w Waszyngtonie.
Brytyjczykom pod wodzą gen. Roberta Rossa udało się zająć stolicę i szybko przejąć kontrolę także nad Luizjaną, Nowym Jorkiem oraz Maine, które wtedy stanowiło część Massachusetts.
Choć amerykańskie oddziały dowodzone przez gen. Williama Windera poniosły mniejsze straty jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych niż wojska brytyjskie, to jednak ostatecznie nie udało się im zapobiec dotkliwej klęski, jaką było zniszczenie budynku Kapitolu, a także podpalenie siedziby prezydenta (którą potem odbudowano i nazwano Białym Domem).
Brytyjczycy początkowo wcale nie wygrywali w działaniach wojennych, ale sytuacja wyraźnie zmieniła się, kiedy zaczęli osiągać sukcesy w wojnach napoleońskich i mogli pozwolić sobie na wysłanie do Ameryki Północnej dodatkowych oddziałów.
Sprowadzeni tam wojacy odznaczali się nie tylko wyjątkową walecznością, ale także... pijaństwem (alkoholem "zagrzewano" bojowników do walki).
Historyczne wydarzenia w USA od czasów bitwy pod Bladensburgiem
Od początku wojny amerykańsko-brytyjskiej wysłannikom z Imperium Brytyjskiego zależało na tym, by przejąć kontrolę nad szlakami transportowymi w Nowej Anglii i zdominować władzę w Nowym Orleanie. Na froncie lepiej zaczęli sobie radzić dopiero wiosną 1814, a latem udało się im osiągnąć lekką przewagę nad Amerykanami.
Gen. Ross zdołał doprowadzić w sumie 4,5 tys. brytyjskich żołnierzy pod Maryland, gdzie 24 sierpnia doszło do bitwy pod Bladensburgiem, która pozwoliła im na wtargnięcie do Waszyngtonu i dokonanie szturmu na Kapitolu, spalenie rezydencji prezydenckiej oraz kilku innych ważnych budynków w mieście.