Już wkrótce nadejdzie ulubione "święto" Polaków. Tłusty Czwartek to dla wielu pretekst do spożywania nieograniczonej liczby pączków. Nie wszędzie jednak ten dzień obchodzi się tak samo. Naleśniki, duża ilość mięsa, gofry, a nawet kawior – niektóre tradycje naprawdę zaskakują. Jest też państwo, gdzie świętuje się przez cały tydzień!
"Tłusty wtorek", "śmierdzący czwartek", "babski karnawał", "serowy tydzień" albo "naleśnikowy wtorek" – tyle nazw, a święto jedno. Tradycja karnawałowego ucztowania przed rozpoczęciem postu wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Polski tłusty czwartek na świecie przybiera naprawdę rozmaite oblicza. Może z niektórych tradycji warto zaczerpnąć jakieś inspiracje? Sprawdzamy, jak na świecie świętuje się ostatnie dni karnawału.
Dla Rosjan jeden dzień to za mało. Obchodzona tu maslenica trwa cały tydzień. Zwana jest także serowym tygodniem lub mięsopustem. Podczas całego tygodnia świętującym towarzyszą naleśniki, które smażą wspólnie z rodziną, ale w środę tradycja nakazuje zastawić stół konkretnymi potrawami. Czerwony kawior przeznaczony jest dla osób chcących powiększyć rodzinę, a naleśniki ze śmietaną to danie na dobre zdrowie.
Brytyjczycy objadają się naleśnikami na Pancake Tuesday
Pancake Tuesday to inaczej naleśnikowy wtorek. Jest to dzień jedzenia grubych i puszystych naleśników z przeróżnymi polewami i dodatkami. Oprócz rodzinnego smażenia naleśników z Pancake Tuesday wiąże się jeszcze inna tradycja – Pancake Race, czyli naleśnikowy wyścig zapoczątkowany, w którym zawodnicy biegną jednocześnie podrzucając na patelni naleśnika.
W Grecji w czasie karnawału tradycyjnie obchodzi się święto zwane Tsiknopempti, tłumaczone jako śmierdzący lub zwęglony czwartek. Tego dnia Grecy jedzą duże ilości pieczonego lub grillowanego mięsa.
W Niemczech obchodzi się babski karnawał
Niemiecka odmiana tłustego czwartku zwana jest także babskim karnawałem – mężczyźni nie powinni tego dnia wychodzić z domu w krawacie, bo może on zostać obcięty przez czyhające na niego kobiety z nożyczkami. Jest to także dzień wolny od zajęć w szkole! Podobnie jak w Polsce, tego dnia królują pączki z najróżniejszymi nadzieniami, polewami i posypkami.
Tłusty wtorek we Francji to szansa na wielkie obżarstwo
Mardi Gras to obchodzone we Francji święto, najbardziej zbliżone do tłustego czwartku. W przeciwieństwie do polskiej tradycji jest to ostatni dzień przed środą popielcową, czyli… tłusty wtorek. Francuzi pozwalają sobie wtedy naprawdę na wiele słodkości. Świętują ten dzień goframi, faworkami i podobnie jak u nas – pączkami. Tradycyjnym daniem z tej okazji są także naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym.
Dla tych, którzy wciąż nie pamiętają przypomnijmy, że tłusty czwartek w Polsce obchodzimy w tym roku 11 lutego.