"W Europie rośnie lęk przed przyszłością"

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas EFNI w Sopocie
Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas EFNI w Sopocie Fot. EFNI
Nowy europejski model społeczny może działać z korzyścią zarówno dla ludzi potrzebujących wsparcia, jak i biznesu - stwierdzili uczestnicy panelu PKN Orlen na Europejskim Forum Nowych Idei. "Rosnące bezrobocie oraz poczucie braku przywództwa i wizji rozwiązania problemów wywołują lęk przed przyszłością" - ostrzegli.


Po Europejskim Forum Nowych Idei uczestnicy spotkania przygotowali rekomendacje, które zostały przekazane europejskim decydentom, jako zachęta do reformy skostniałych reguł, którymi rządzi się Unia Europejska. Goszczący w Sopocie politycy, naukowcy i przedsiębiorcy jednogłośnie uznali, że w czasach kryzysu Europa musi zrobić krok do przodu zamiast stać w miejscu i stawać się na świecie statystą.


Swoje podsumowanie sopockiego EFNI przygotowali także uczestnicy panelu PKN ORLEN podczas tego wydarzenia. Prezes firmy Jacek Krawiec był moderatorem jednej z dyskusji, w czasie której uczestnicy EFNI debatowali nad nowym modelem społecznym dla Europy.


PKN Orlen
Rekomendacje po EFNI w Sopocie

Należy jak najszybciej zdecydować, jakie narzędzia polityki społecznej będą najbardziej efektywne dla trwałego stabilizowania sytuacji polityczno-społecznej w Europie - zamiast obecnego kupowania spokoju kosztem długu publicznego, czyli kosztem przyszłych pokoleń i potencjalnej destabilizacji systemu w przyszłości.

Czytaj więcej: Rekomendacje EFNI w Sopocie. "Przyszłe pokolenia nie wybaczą nam, jeśli nie odpowiemy na wyzwania"

Co zatem Staremu Kontynentowi proponują uczestnicy panelu największego polskiego koncernu naftowego? Zdaniem ekspertów najważniejsze dla Europy w kryzysie jest zrozumienie, jak wielkie zagrożenie stanowi on nie tylko dla europejskiej gospodarki, ale także integracji i solidarności w Unii Europejskiej. "Rosnące bezrobocie oraz poczucie braku przywództwa i wizji rozwiązania problemów wywołują lęk przed przyszłością, co stanowi doskonałą pożywkę dla konfliktów i wzajemnych pretensji - bazujących także na wciąż tlących się w Europie fobiach narodowościowych" - ostrzegają.


Populiści tylko czekają
Uczestnicy panelu PKN Orlen zwracają uwagę, że populiści tylko czekają, by wykorzystać coraz bardziej nerwowe nastroje. Dlatego w Brukseli powinno się jak najszybciej zdefiniować na nowo mechanizmy wspólnotowe."W tym nowego modelu społecznego: efektywnego, dostosowanego do współczesnego modelu kapitalizmu, tworzącego wsparcie dla demokracji i rynku, umożliwiającego odbudowę słabnącej klasy średniej".

Nie bez znaczenia jest także wypracowanie nowego modelu społecznego, który przystawałby do realiów XXI wieku. Podczas dyskusji, moderowanej w Sopocie przez prezesa Jacka Krawca jej uczestnicy podkreślali, jak ważne jest znalezienie odpowiedzi na to, jaki powinien być główny cel europejskiego modelu socjalnego. Teraz także autorzy dokumentu przygotowanego po spotkaniu przypominają, że trzeba w Europie odpowiedzieć na pytanie, które z dotychczasowych rozwiązań są kosztowną ekstrawagancją, a które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania europejskiej wspólnoty.

Polecamy: Europo, obudź się. Przegląd rekomendacji EFNI 2011

"Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Na poziomie społecznym, UE powinna zostać sobą czyli zachować podstawowe prawa społeczne i zagwarantować poczucie bezpieczeństwa swoich obywateli. Europejski model społeczny, by był możliwy do utrzymania, powinien zachować różnorodność i ewoluować w kierunku bardziej elastycznego prawa unijnego przy zachowaniu krajowych tradycji i wsparciu lokalnych sojuszy między państwem, biznesem i partnerami społecznymi" - ocenia PKN Orlen.

Redystrybucja własności, a nie zasiłków
Koncern rekomenduje także pilne określenie wspólnego minimum, pozwalającego zachować Europie polityczną atrakcyjność jej modelu społecznego. Jednocześnie sugerując Europejczykom nie rozdzielanie efektywnej gospodarki i polityki społecznej. "Efektywny model społeczny wymaga pieniędzy, a tych nie ma, gdy gospodarka nie jest konkurencyjna. Dlatego model społeczny, który skutecznie wesprze dalszy rozwój kluczowego dla stabilności naszego kontynentu projektu, jakim jest Unia Europejska, nie może osłabiać konkurencyjności europejskiej gospodarki. Równocześnie należy jasno powiedzieć, że efektywność modelu społecznego nie polega na skutecznej redystrybucji pieniędzy, ale na skutecznym zmniejszaniu napięć - poprzez redukcję obszaru ubóstwa i realne wsparcie dla poszerzenia klasy średniej, stanowiącej oparcie dla demokracji i rynku" - czytamy w przygotowanym dokumencie.

PKN Orlen

Na poziomie społecznym, UE powinna zostać sobą czyli zachować podstawowe prawa społeczne i zagwarantować poczucie bezpieczeństwa swoich obywateli. Europejski model społeczny, by był możliwy do utrzymania, powinien zachować różnorodność i ewoluować w kierunku bardziej elastycznego prawa unijnego przy zachowaniu krajowych tradycji i wsparciu lokalnych sojuszy między państwem, biznesem i partnerami społecznymi.

Uczestnicy panelu PKN Orlen próbują wytłumaczyć decydentom, że najlepszą metodą na rozwiązanie europejskich problemów mogłoby się okazać przesunięcie ciężaru z redystrybucji zasiłków na redystrybucję własności. "Stąd trzecia rekomendacja: należy jak najszybciej zdecydować, jakie narzędzia polityki społecznej będą najbardziej efektywne dla trwałego stabilizowania sytuacji polityczno-społecznej w Europie - zamiast obecnego kupowania spokoju kosztem długu publicznego, czyli kosztem przyszłych pokoleń i potencjalnej destabilizacji systemu w przyszłości" - twierdzą eksperci.

Zobacz też: EFNI w Sopocie. "Czarny scenariusz dla Europy to połączenie reżimu Putina z obyczajowością Berlusconiego"

Czwartą rekomendacją firmy jest postawienie w nowym modelu społecznym nacisku na zupełnie nowe kwestie. Najważniejsze są: wysoka jakość edukacji i możliwość uczenia się przez całe życie, zwiększenie zatrudnienia, przede wszystkim wśród ludzi młodych oraz w wieku przedemerytalnym, większa stabilność rodziny, a w efekcie wzrost liczby urodzeń dzieci, budowa społeczeństwa otwartego na innowacje, zdolnego sprostać wyzwaniom przyszłości, a także integracja mniejszości imigranckich.

"Tak zdefiniowane zadania dla modelu społecznego sprawią, że system będzie działał z korzyścią zarówno dla ludzi potrzebujących wsparcia, jak i biznesu, który – bezpośrednio lub pośrednio – finansuje ten system. Wypracowanie takiej sytuacji win-win jest możliwe i o to apelujemy do świata europejskiej polityki" - podsumowują uczestnicy panelu PKN Orlen.