Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone co roku na całym świecie, Polakom kojarzy się jednak głównie z czasami PRL. Do dzisiaj często Dzień Kobiet tytułuje się komunistycznym świętem, które wiązało się goździkami, rajstopami i imprezami w zakładach pracy i szkołach. Jak w takim razie obchodziło się Dzień Kobiet w PRL?
Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku
W PRLu organizowano akademie i wydarzenia kulturalne, które miały celebrować ten wyjątkowy dzień
Najpopularniejszymi prezentami były goździki i rajstopy, nie brakowało wśród nich również ścierek i mydła
Dzień Kobiet od zawsze związany z socjalizmem
Mimo tego, że obecnie Dzień Kobiet wygląda nieco inaczej, jego korzenie faktycznie związane są z socjalizmem. Święto zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, a pierwszy raz obchodzono je 28 lutego 1909 roku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze zdecydowała, iż Dzień Kobiet zostanie świętem międzynarodowym, przenosząc jego obchody na 8 marca. Stało się to podczas konferencji, na którą przybyło ponad 100 kobiet z 17 krajów.
Zapisano, iż Dzień Kobiet służyć ma:
krzewieniu idei praw kobiet,
budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet,
walce o pokój i wolność oraz szczęśliwą przyszłość dzieci.
Kongres Światowej Demokratycznej Federacji Kobiet, który skupiał działaczki ze wszystkich krajów komunistycznych, wzywał kobiety do realizacji wspomnianych zadań.
Aparat władzy w czasach PRL hucznie obchodził Dzień Kobiet. W telewizji pojawiały się komunikaty związane ze świętem, w szkołach oraz zakładach pracy oficjalnie składano życzenia i organizowano przyjęcia. Nie brakło również ciekawych wydarzeń i niebanalnych form celebrowania – zakładano chlewnie, pokazywano kobiety na traktorach i wydajne patroszenie ryb, a nawet walczono z alkoholizmem.
Święto to celebrował m.in. pierwszy sekretarz PZPR Edward Gierek, który podkreślał rolę kobiet i zapewniał, że partia dba o ich interesy.
Popularne prezenty na Dzień Kobiet w PRLu
Najczęściej obdarowywano kobiety kwiatami – królowały tu najpierw goździki, później także tulipany. W Dniu Kobiet każda obywatelka mogła liczyć również na specjalne życzenia i „ucałowanie rączek”. To jednak nie wszystko, często wśród prezentów pojawiały się rajstopy, kawa, ścierki kuchenne, a nawet mydło. Trzeba jednak pamiętać, że PRL to czas kolejek i pustych sklepowych półek, dlatego kobiety cieszyły takie podarki. Czasami trafiały się również bilety do kina i teatru.
Często organizowano również specjalne akademie i wydarzenia kulturalne, na których najczęściej raczono kobiety popularną w PRLu wuzetką i kawą plujką.
W tym roku kobiety w Polsce mogą liczyć na specjalny prezent od władz – to właśnie 8 marca wystartuje nowy kanał TVP Kobieta.
Treści emitowane w ramach TVP Kobieta mają umacniać rodzinę i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Ich zadaniem będzie także integracja społeczna i promocja postaw prozdrowotnych.