Jeśli jesteś świadkiem takiego wypadku, nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój, ale działaj szybko i zdecydowanie — jak najszybciej wezwij pomoc (zadzwoń na nr alarmowy: 112).
W miarę możliwości nie spuszczaj z oczu poszkodowanego — przed przystąpieniem do akcji ratowniczej zapewnij sobie wsparcie osób z otoczenia (jeśli masz taką szansę).
Postaraj się znaleźć kij, gałąź lub użyj szalika, rękawa kurtki, paska od spodni bądź innej części garderoby, którą może złapać tonący zamiast Twojej ręki — uważaj, by ratując inną osobę samemu nie stać się ofiarą i nie wpaść do wody.
Jeśli masz taką możliwość, to przed wejściem na lód zabezpiecz się obwiązując liną.
Połóż się na pokrywie lodowej rozkładając ciężar własnego ciała na jak największej powierzchni i zacznij pełzać w kierunku poszkodowanego.
W momencie, w którym znajdziesz się w pobliżu tonącego, zacznij zwalniać, by lód się nie załamał, kiedy będziesz podawać mu rękę (lub przedmiot, który może chwycić).
Po podaniu ręki (lub kija/ gałęzi / szalika, za pomocą którego można wyciągnąć tonącego z wody) ratownik może zacząć się powoli przesuwać w kierunku brzegu, pociągając za sobą poszkodowanego.
Jeśli samemu wpadłeś do wody — w miarę możliwości staraj się nie wpadać w panikę, krzyknąć z całych sił na pomoc oraz szeroko rozkładać ręce, by utrzymać na powierzchni.
Twoje buty i ubranie będą dla Ciebie dodatkowym obciążeniem, więc jeśli jesteś w stanie, to je zrzuć.
Jeśli nikt nie idzie Ci z pomocą, postaraj się położyć płasko na wodzie i dotrzeć do miejsca, w którym lód wydaje się najgrubszy.
Jeśli ktoś udziela Ci pomocy, to złap podany przedmiot lub wyciągniętą rękę i staraj się wydobyć na twarde podłoże (wspomagaj się nogami i spróbuj wyciągnąć kolano, które pozwoli utrzymać resztę ciężaru ciała).
Po doczołganiu się na brzeg ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła.