ASMR, czyli zjawisko nazywane przez niektórych "orgazmem mózgu", to temat najnowszego podcastu Dawida Podsiadło i Radka Kotarskiego. Piosenkarz w dowcipny sposób postarał się wytłumaczyć, na czym polega ten fenomen — tak, by zrozumiał to nawet jego... prapradziadek z XIX wieku.
Skrót ASMR pochodzi od angielskiego zwrotu: autonomous sensory meridian response, tłumaczonego na polski jako „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”.
Termin ten został użyty po raz pierwszy w 2010 roku przez Amerykankę Jennifer Allen, która była administratorem internetowej społeczności badającej reakcje, jakie mogą zachodzić w ludzkim ciele pod wpływem m.in. bodźców słuchowych, wizualnych, dotykowych czy zapachowych.
Co to jest ASMR? Dawid Podsiadło i Radek Kotarski próbują wytłumaczyć, o co w tym chodzi?
Dlaczego ASMR porównuje się do "orgazmu mózgu"?
Co o ASMR sądzą naukowcy? Jakie są walory zdrowotne tego zjawiska?
— Bardzo dużą częścią tej przyjemności, którą odczuwam słuchając tego fragmentu (nagrania ASMR - przyp. red) jest to, że ja czuję się jakbym był pod opieką tej osoby. Jeżeli ona jest w stanie sprawiać mi taką przyjemność, to znaczy, że ona musi być bliską mi osobą. To znaczy, że jesteśmy w intymnej relacji, w której ja ją dopuszczam do takiego momentu, że jej szept (czyli coś bardzo prywatnego) mnie otula i daje mi poczucie bezpieczeństwa — taką definicję bijącego rekordy popularności zjawiska ASMR podał Dawid Podsiadło.
Czym jest ASMR? Dawid Podsiadło tłumaczy globalny fenomen
Wokalista wraz z Radkiem Kotarskim w najnowszym odcinku wspólnego podcastu starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest AMSR i na czym polega globalny sukces nagrań zmysłowych szeptów i cichych, intrygujących dźwięków lub innych bodźców powodujących przyjemne "mrowienie" w okolicach głowy czy szyi.
W ciągu ostatnich kilku lat w sieci zaroiło się od materiałów, na których internauci ochoczo szeptają do mikrofonu, mlaskają lub udostępniają dźwięki wydawane za pomocą różnych przedmiotów. O co w tym wszystkim chodzi?
Od "orgazmu mózgu" do poczucia bezpieczeństwa, czyli na czym polega sukces ASMR?
— ASMR daje mi poczucie bezpieczeństwa — twierdzi Dawid Podsiadło. Razem z Radkiem Kotarskim wokalista doszedł jednak do wniosku, że wszelkie próby wyjaśnienia tego, na czym polega to zjawisko, zwykle kończą się tym, że... i tak nie wiadomo, jak to dosłownie wytłumaczyć.
"Redaktorzy" podjęli więc wyzwanie wytłumaczenia fanom fenomenu tego zjawiska. W tym celu dzwonią m.in. do popularnej YuoTuberki Arleny Witt, czyli dyplomowanej nauczycielki języka angielskiego i "przyszywanego" ojca Dawida Podsiadło, w którego wcielił się sam Marcin Prokop. Ich wysiłki można prześledzić na poniższym nagraniu.
CO TO JEST ASMR?
Skrót ASMR pochodzi od angielskiego zwrotu: autonomous sensory meridian response, tłumaczonego na polski jako „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”.
Termin ten został użyty po raz pierwszy w 2010 roku przez amerykankę Jennifer Allen, która była administratorem internetowej społeczności badającej reakcje, jakie mogą zachodzić w ludzkim ciele pod wpływem m.in. bodźców słuchowych, wizualnych, dotykowych czy zapachowych.
Mimo ogromnej popularności, jaką cieszą się w sieci filmiki z nagraniami ASMR, naukowcy nadal spierają się nad tym, w jaki sposób mogą one wpływać na ludzkie ciało. Psychiatrzy doceniają terapeutyczne i relaksujące właściwości tego typu materiałów.
Choć termin ASMR często porównywany jest do "orgazmu mózgu", to jednak jego wpływ ogranicza się głównie do tych obszarów, które pozwalają łagodzić stres, odczuwać relaks i odprężenie. Zdania na temat wpływu ASMR na zdrowie są podzielone.
Niektórzy neurolodzy twierdzą, że działanie to jest nieco podobne do efektów, które daje medytacja. Inni badacze uważają zaś, że reakcja na takie bodźce jest indywidualna i zależy od subiektywnych odczuć danej osoby, dlatego nie da się uogólniać rzeczywistego wpływu ASMR na większość społeczeństwa.
Wielu osobom tego typu nagrania ułatwiają np. walkę z bezsennością, ale dotąd nie wykazano jednoznacznie, by takie działanie mogło być uznane za skuteczną metodę ułatwiającą zasypianie.