Nowelizacja rozporządzenia ws. programu szczepień i ograniczeń związanych z pandemią została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmieni się harmonogram szczepień oraz sytuacja ozdrowieńców.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Nowelizację rozporządzenia dotyczącego ograniczeń oraz zakazów i nakazów wynikających ze stanu epidemicznego opublikowano wieczorem w środę 10 marca. Zawarte w niej przepisy będą obowiązywać od 11 marca.
Jedna ze zmian dotyczy ozdrowieńców, którzy otrzymają szczepionki przeciw COVID-19 nie wcześniej niż 3 miesiące od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.
"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
W nowelizacji zawarto jednak przepisy przejściowe, które zezwalają ozdrowieńcom posiadającym już skierowanie na szczepienie poddanie się mu bez obowiązku odczekania 3 miesięcy.
Zmiany zaszły także w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19. Do "etapu pierwszego" zakwalifikowano osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, ale nie podjęto jeszcze leczenia oraz biorcy oczekujący na przeszczep.
Nowelizacja obejmuje również zakwalifikowanie od 13 marca województwa pomorskiego jako obszaru szczególnego zakażenia koronawirusem, co jest związane z wysoką liczbą zakażonych w tym regionie. Województwo warmińsko-mazurskie wciąż pozostaje obszarem wyjątkowego zagrożenia.
W rozporządzeniu znalazł się również zapis dotyczący kwarantanny. Nie będą jej musieli odbywać ozdrowieńcy (także po przekroczeniu granicy), którzy w ciągu ostatniego pół roku byli jej poddani w warunkach domowych albo szpitalnych z powodu zakażenia COVID-19.
Dodatkowo rozszerzono grupę osób zwolnionych z obowiązku zakrywania ust i nosa. Od czwartku 11 marca maseczek nie muszą nosić osoby z poważnymi schorzeniami układu neurologicznego, oddechowego lub krążenia, obciążone niewydolnością oddechową lub krążeniową.
Nowe przepisy zezwalają także na korzystanie z usług hotelarskich osobom, które zdają lub organizują egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.