Od śmierci Krzysztofa Pendereckiego minął już prawie rok, a artysta nie miał jeszcze pogrzebu.
Od śmierci Krzysztofa Pendereckiego minął już prawie rok, a artysta nie miał jeszcze pogrzebu. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Reklama.
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Kompozycję studiował pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Od lat studenckich związany był z Krakowem. To miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym.
Artysta był nagradzany za takie utwory jak "Strofy", "Emanacje", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. "Strofy" były pierwszym utworem granym w całej Europie.
Wybitny twórca zyskał międzynarodową sławę. Prowadził czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom.
Muzyk długo chorował. 29 marca minie rok od jego śmierci. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego miałby charakter państwowy i mieliby w nim uczestniczyć goście z zagranicy, dlatego ze względu na ograniczenia epidemiczne uroczystość jeszcze się nie odbyła, a urna z prochami nadal jest w bazylice im. św. Floriana w Krakowie.
Andrzej Giza, który jest dyrektorem Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, w rozmowie z PAP przyznał, że jeszcze przed pierwszą rocznicą śmierci kompozytora powinny zostać podane informacje o decyzjach dotyczących odprowadzenia prochów artysty.
Mają one zostać przeniesione do Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła.
Andrzej Giza
dyrektor Stowarzyszenia im. im. Ludwiga van Beethovena

29 marca przypada pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W archikatedrze warszawskiej tego dnia odprawione zostanie nabożeństwo, a podczas koncertu w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kompozytora

W rocznicę odbędzie się też koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej w Lusławicach.
A już 20 marca rozpocznie się 25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego hasło przewodnie to: "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum". Koncerty jubileuszowego festiwalu będzie można posłuchać w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i we Wrocławiu.
Czytaj także:
logo