Choć wielu Polaków nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez święcenia pokarmów w kościołach, to ze względu na pandemię covid-19 można ograniczyć się do pobłogosławienia przygotowanych potraw we własnych domach, do czego zachęca m.in. abp Wojciech Polak. Jak to zrobić? Prezentujemy treść modlitwy udostępnionej przez Episkopat.
Na czym polega święcenie pokarmów w domu na Wielkanoc 2021?
Kościół zezwolił na to, by ze względu na pandemię covid-19, ograniczyć się do tzw. liturgii domowej w czasie świąt wielkanocnych.
Jak pobłogosławić święconkę w domu? [MODLITWA]
Treść błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Święconki wcale nie trzeba błogosławić w kościołach, zwłaszcza w takiej sytuacji epidemiologicznej, jaką mamy obecnie w Polsce. Mimo że niektóre parafie zezwalają na święcenie pokarmów przy zachowaniu reżimu sanitarnego (głównie na zewnątrz), to kościelni hierarchowie potwierdzają, że wierni mogą nieco zmodyfikować tradycję i samodzielnie pobłogosławić koszyczki wielkanocne, ograniczając się do tzw. liturgii domowej.
— Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach — potwierdził abp Wojciech Polak w rozmowie z Radio Plus dodając, że "takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest konieczne".
Ze względu na obecnie obowiązujące obostrzenia do 9 kwietnia 2021 roku w kościołach wprowadzono nowy limit wiernych (1 os. na 20 m kw. przy zachowaniu 1,5 m odstępu), a także obowiązek zakrywania ust i nosa maskami higienicznymi (nie dotyczy to osób, które odprawiają obrządki religijne).
W czasie Świąt Wielkanocnych 2021 ma odbywać się więcej mszy niż zazwyczaj, ale we wszystkich diecezjach w Polsce wydano dyspensę, zgodnie z którą wierni nieuczestniczący w nabożeństwach nie będą mieć grzechu ciężkiego.
Wielkanoc 2021. Jak pobłogosławić święconkę w domu? [MODLITWA]
Konferencja Episkopatu Polski podobnie jak w ubiegłym roku zachęca do tego, by z powodu epidemii SARS-CoV-2 ograniczyć się do zastąpienia tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach błogosławieństwem, które tuż przed posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną może dokonać ojciec rodziny lub inna osoba (np. najstarsza wiekiem).
Oto treść modlitwy, jaką należy wtedy wypowiedzieć nad stołem przykrytym białym obrusem i udekorowanym bukszpanem, na którym oprócz święconki koniecznie powinna się znaleźć zapalona świeca (przypominająca paschał symbolizujący zmartwychwstanie Chrystusa).