Obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwa uznawane obecnie za tzw. warianty alarmowe, stwierdzili naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu. W próbkach pochodzących od pacjentów z województwa śląskiego naukowcy potwierdzili między innymi obecność mutacji pochodzącej z Brazylii.
Już ponad 250 próbek pochodzących od pacjentów z województwa śląskiego poddali sekwencjonowaniu eksperci Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Obok 9 mutacji najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego (B.1.1.7), w trzech przebadanych próbkach naukowcy stwierdzili też niestety obecność wariantu brazylijskiego (P.1).
Próbki, w których wykryto wariant P.1, pochodzą z punktu przyszpitalnego oraz z jednego ze szpitali w województwie śląskim.
"Niestety, wykryty przez Gyncentrum wariant brazylijski (P.1.) niesie zarówno mutację N501Y jak i E484K co sugeruje, że może on szerzyć się tak jak wariant brytyjski i jednocześnie obecnie stosowane szczepionki mogą dawać przeciw niemu mniejszą ochronę" – wyjaśnił kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Wąsik.
Badania przeprowadzone w Gyncentrum wskazały też jednoznacznie, że za trzecią falę koronawirusa w Polsce odpowiedzialny jest wariant brytyjski. Pod koniec lutego wariant ten występował bowiem w niewielkim procencie, w marcu odpowiadał już nawet za 70 proc. zakażeń, a teraz jest obecny w 179 na 186 przebadanych próbek, co daje aż 92 proc.
"To pokazuje, jaką przewagę zyskały nowe warianty oznaczane przez naukowców jako VOC (variants of concern) oraz że mogą mieć wpływ na przedłużenie pandemii" – oceniła Emilia Morawiec, zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.
Przypomnijmy, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż mamy w Polsce "kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską". W sumie w całym kraju odnotowano dotąd 16 takich przypadków. Zakażone są zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty z klasztorów w Katowicach i Zaborowie koło Warszawy.