Obostrzenia związane z pandemią covid-19 i zamknięcie wielu obiektów wczasowych uniemożliwiły wielu osobom wykorzystanie voucherów w ramach Polskiego Bonu Turystycznego w zaplanowanym terminie. Choć pierwotnie zakładano, że czas na ich realizację powinien upłynąć w marcu 2022 roku, to najprawdopodobniej zostanie on wydłużony o kolejny rok. Do Biura Analiz Sejmowych właśnie trafił projekt w tej sprawie.
Czy rząd zmieni terminy obowiązywania Polskich Bonów Turystycznych?
Do Sejmu jeszcze w maju ma trafić nowy projekt dotyczący Bonów Turystycznych.
Czym jest Bon Turystyczny? Na co można go wykorzystać? Komu przysługuje?
Lista podmiotów, w których można zrealizować Bon Turystyczny.
Informacyjna Agencja Radiowa podała, że projekt dotyczący zmiany terminu obowiązywania Bonów Turystycznych ma trafić pod obrady Sejmu podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego pomiędzy 19 a 21 maja.
Czy będziemy mieć dodatkowy rok na wykorzystanie Bonu Turystycznego?
Według aktualnych przepisów Bony Turystyczne miały być realizowane do marca 2022 roku. Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 w ostatnich miesiącach działalność polskiej branży turystycznej była mocno ograniczona, a wiele osób nie miało szansy na wykorzystanie rządowych dopłat do wypoczynku w obiektach turystycznych na terenie całego kraju.
Nowe przepisy miałyby nie tylko wydłużyć czas realizacji Bonów Turystycznych do 2023 roku, ale także przesunąć terminy wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotu o kolejnych 8 miesięcy. W sumie na wykorzystanie tego typu świadczeń polskie rodziny miałyby o rok więcej niż początkowo zakładano.
Bon Turystyczny — komu przysługuje i na co można go wykorzystać?
Bon Turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje każdemu dziecku poniżej 18. roku życia (na dodatkowe 500 zł mogą liczyć niepełnoletni z niepełnosprawnościami). Świadczenie tego typu przyznawane jest niezależnie od dochodów. Nie jest wypłacane w gotówce. Ma formę elektroniczną i można nim zapłacić m.in. za:
pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym lub na kempingu,
opłacenie zakwaterowania lub noclegów w ośrodkach turystycznych na terenie całego kraju,
jednodniową wycieczkę,
kolonie dla dzieci i młodzieży,
obozy harcerskie, sportowe lub rekreacyjne
Vouchera nie można zamienić na gotówkę, zapłacić nim za paliwo, bilety lotnicze lub kolejowe, wypożyczanie sprzętu, bilety do kina, muzeum czy teatru, a także opłacać nim np. posiłków w restauracjach.
Warto pamiętać, że Bon Turystyczny można zrealizować w wybranym miejscu nawet wtedy, jeśli dziecko (np. ze względu na wiek) jest przyjmowane bezpłatnie. Jedynym warunkiem wykonania płatności jest uczestnictwo dziecka w pobieranym świadczeniu.
Bon Turystyczny. Gdzie można zrealizować voucher?
Pełną listę podmiotów, które umożliwiają realizację Bonów Turystycznych, można znaleźć na stronie bonturystyczny.polska.travel.