Coraz większe zainteresowanie wzbudza nowy projekt Rafała Trzaskowskiego o nazwie Campus Polska Przyszłości. Choć główne wydarzenie zaplanowane jest dopiero na przełom sierpnia i września, tylko do północy 20 maja można się na nie zarejestrować. A co potem? Czy Campus Polska Przyszłości to start nowej partii Trzaskowskiego? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tym projekcie.
Rafał Trzaskowski wciąż jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, ale ostatnimi czasy pojawiają się spekulacje na temat opuszczenia tej partii przez prezydenta Warszawy. Podsyca je projekt Campus Polska Przyszłości.
Pod tą nazwą kryje się przede wszystkim wydarzenie, które w dniach 27 sierpnia - 2 września 2021 roku ma zostać zorganizowane w olsztyńskim miasteczku studenckim Kortowo.
Sam prezydent Warszawy o Campus Polska Przyszłości mówi jako o "miejscu wymiany wiedzy i doświadczeń, nawiązywania relacji i tworzenia innowacyjnych idei, które będą miały wpływ na rozwój naszego kraju".
Obok Rafała Trzaskowskiego w organizację CPP zaangażowani są prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz poseł Sławomir Nitras. Campus pomaga zbudować także Portugalka Lidia Pereira – liderka organizacji YEEP, czyli młodzieżówki Europejskiej Partii Ludowej. Ja powszechnie wiadomo, "seniorskim" składem tej formacji kieruje Donald Tusk.
Co będzie działo się na CPP w Kortowie?
Na przełomie sierpnia i września 2021 roku na terenie miasteczka studenckiego Kortowo w Olsztynie odbędzie się seria panelów dyskusyjnych i warsztatów, które podzielono na 4 kategorie:
Polska - Europa - Świat
Klimat - Zdrowie
Człowiek i Technologia
Społeczeństwo Przyszłości i Wolności
Polska - Europa - Świat
W ramach tej części Campus Polska Przyszłości odbędzie się m. in. debata prezydencka samorządowców, dyskusja nad źródłem zagrożenia totalitaryzmem i warsztaty dotyczące kwestii podatności na propagandę.
Poruszona zostanie także praktyka dyplomacji, a uczestnicy będą mieli możliwość zaznajomienia się z protokołem dyplomatycznym. Planowany jest także warsztat ekspercki na temat NATO oraz zagrożenia konfliktem na Wschodzie.
Klimat - zdrowie
Campus Polska Przyszłości w ramach tej części programu zajmie się problematyką zielonego ładu i reform w energetyce, ale dyskutowana będzie także kwestie szczepień jako sposobu na przeciwdziałanie kryzysowi.
Segment "Klimat - zdrowie" przewiduje również dyskusję na temat przyszłości przemysłu mięsnego i rolnictwa.
Człowiek i Technologia
Technologiczny segment CPP ma zacząć się od debaty dziennikarzy nad wolnością mediów. Później do głosu w Kortowie maja dojść socjolodzy. Analizowane będą tematy dotyczące Big Data oraz cyfrowej rewolucji i jej wpływu na szeroko pojętą wolność.
Natomiast podczas warsztatów uczestnicy nauczą się m. in. tego, jak wyprodukować spot lub reklamę, przepracują temat Homo digitalis oraz ocenią szanse wynikające z wprowadzenia technologii 5G.
Społeczeństwo Przyszłości i Wolności
Społeczny fragment wydarzenia Campus Polska Przyszłości to tematyka od rozdziału państwa i Kościoła, przez wymiar sprawiedliwości, relacje międzyludzkie, aż po przeciwdziałanie homofobii.
Warsztaty w tej części CPP będą dotyczyły m. in. skutecznej pomocy społecznej, wyrównywania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, czy profilaktyki uzależnień.
Jak zapisać się na Campus Polska Przyszłości?
Kto chce z powyższej oferty skorzystać i wziąć udział w Campus Polska Przyszłości, ten do 20 maja 2021 roku do godz. 23:59 na stronie CampusPolska.pl musi dokonać rejestracji na pierwszy etap... rekrutacji. Do projektu Rafała Trzaskowskiego nie można bowiem dołączyć z marszu.
Zasady uczestnictwa w Campus Polska Przyszłości:
Aby wziąć udział w rekrutacji na Campus Polska Przyszłości trzeba być urodzonym po 31 grudnia 1985 roku oraz w chwili rozpoczęcia tego wydarzenia (27 sierpnia 2021 roku) mieć ukończony 18. rok życia.
Rekrutacja odbywa się w trzech obowiązkowych etapach: wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie CampusPolska.pl; wypełnienie ankiety rekrutacyjnej i poddanie jej ocenie komisji rekrutacyjnej; ogłoszenie decyzji ws. zakwalifikowania kandydatów oraz kontakt z wybranymi osobami w sprawach organizacyjno-technicznych
Czy to nowa partia Rafała Trzaskowskiego?
To pytanie wzbudza najwięcej emocji. Jak wspomniano na początku, Rafał Trzaskowski wciąż jest w ścisłym kierownictwie Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie pojawiają się przecieki o tworzeniu przez prezydenta Warszawy "równoległej struktury".
– Tam nie ma w ogóle loga Platformy, choć Rafał jest wiceprzewodniczącym partii. On to logo chowa i robi to świadomie, bo ma doradców, którzy uważają, że ten szyld ciągnie go w dół – tak o Campus Polska Przyszłości mówił jeden z informatorów portalu Onet.pl. – Powstaje równoległa do partii struktura. Plan może być podobny do tego, co zrobił Tusk w 2001 r. Finał jest znany – dodał.
Jednak podczas związanej z promocją Campus Polska Przyszłości wizyty w Opolu Rafał Trzaskowski oficjalnie spekulacjom o tworzeniu nowej formacji zaprzeczył. – Ja nie tworzę partii politycznej. Moim zadaniem jest wspomóc opozycję w konsolidacji i rozszerzeniu się – powiedział polityk.
Campus Polska Przyszłości ma być przestrzenią dialogu i współpracy dla wszystkich ludzi dobrej woli. W Polsce są setki tysięcy aktywnych młodych ludzi, którzy wykonują tytaniczną pracę. Działają w stowarzyszeniach i fundacjach charytatywnych, pracują w samorządach - lokalnie budują swoje małe ojczyzny. Jednak często ich inicjatywy nie są skoordynowane, a organizacje i liderzy mają ze sobą za mało kontaktu...