Ogromna kolekcja sztuki, liczne posiadłości w Europie i rodzina książęca, o której mało kto słyszał. Choć może nie do końca. Ostatnio o Liechtensteinach zrobiło się głośno za sprawą skandalu, kiedy to jeden z członków rodu zastrzelił chronionego niedźwiedzia. Jednak poza tym o rodzie urzędującym w malutkim państwie nie słyszy się zbyt często. A jest to rodzina z tradycjami, gdzie niektóre z nich wyróżniają ją na tle innych europejskich "royalsów".
Czy życie royalsów faktycznie jest tak ciekawe, czy tak naprawdę przyciąga nas fakt, że sławni ludzie mają normalne życie? Jeśli przyjrzymy się choćby duńskiej rodzinie królewskiej, to ich życie nie różni się niczym innym od "zwykłych" obywateli: wielkie miłości, rozwody i patchworkowe rodziny. I może to właśnie ta "normalność" tak bardzo nas fascynuje.
Ród Liechtensteinów rzadko kiedy, jeżeli w ogóle, trafia na pierwsze strony gazet. Książęca rodzina, o której mało kto słyszał jest za to niesamowicie zamożna i majątkiem przebija większość europejskich rodów.
Liechtenstein: najmniejsze państwo w Europie
Monako, Andorra, Luksemburg czy właśnie Liechtenstein – to cztery maleńkie państwa na naszym kontynencie, o których istnieniu zapominają czasem nawet i sami Europejczycy. To, co łączy je poza maleńką skalą, to kolejny wyróżniający fakt, który niektórych może zaskoczyć. Wszystkie są monarchiami konstytucyjnymi i posiadają swojego władcę!
Z tej grupy wybija się jedynie malutkie San Marino, które jest republiką i oczywiście, z wiadomych przyczyn, Watykan.
Maleńkie państwo ulokowane jest pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Językiem urzędowym jest niemiecki. Kraj liczy niewiele ponad 37 000 obywateli, powierzchnia wynosi zaledwie 160 kilometrów kwadratowych, a jednocześnie Produkt Krajowy Brutto na osobę wynosi ponad 108 tysięcy franków szwajcarskich. Nie tylko obywatelom powodzi się jednak tak dobrze. Liechtenstein ma swojego księcia Hansa Adama II, który sprawuje tu władzę od ponad 30 lat, a liechtensteińska rodzina książęca stanowi jedną z najbogatszych w Europie.
Książę Liechtesteinu: Hans Adam II
Książę Hans Adam II to syn księcia Franciszka Józefa II i księżnej Giny von Wilczek. Władca objął tron po swoim ojcu w 1989 r., jednak rodzina z tradycjami sprawuje tu władzę już od dawna. Dynastia Liechtensteinów sięga XII wieku, a jej nazwisko wywodzi się od nazwy zamku. Formalna data założenia rodu to rok 1719 i to właśnie od wtedy dynastia rządzi małym państwem.
Książę Hans Adam II ożenił się z prawdziwą arystokratką – hrabianką Maria Aglaë Kinsky von Wchinitz und Tettau, z którą doczekał się 4 dzieci: księcia Alojzego, Maksymiliana, Konstantyna oraz księżniczki Tatjany. To właśnie Alojzy obejmie tron po ojcu.
Księciu Liechtensteinu przysługują również liczne prawa, dzięk którym ma realny wpływ na politykę kraju. Może zawetować każdą decyzję parlamentu lub nawet go odwołać. Sami obywatele mają jednak duże zaufanie do swojego władcy, a Hans Adam II nazywa się "pierwszym służącym kraju".
Liechtensteinowie stanowią jedną z najbogatszych dynastii europejskich, a w ich posiadanie wchodzą liczne rezydencje i kolekcje sztuki. Rodzina mieszka w zamku Vaduz, który jest oficjalną rezydencja księcia Liechtensteinu.
Ale do rodu należą również takie rezydencje jak czeski pałac Plumlov czy pałac w Pradze, austriackie Valtice, zamek w Wiedniu i wiele wiele innych. Oprócz tego ród od lat kolekcjonuje malarstwo, dzięki czemu może poszczycić się jedną z największych prywatnych kolekcji sztuki w Europie.
Skandal: książę zabił chronionego niedźwiedzia
Ostatnio o rodzinie Liechtesteinów zrobiło się głośno w prasie. Nie ma się jednak czym chwalić – powodem było zastrzelenie niedźwiedzia przez księcia Emanuela von und zu Liechtenstein. 17-letni zwierz należał do chronionego gatunku niedźwiedzia brunatnego. Arystokrata tłumaczył się, że zrobił to "przez pomyłkę". Mało kto jednak uwierzył w te zapewnienia i zdaje się, że czarnego PR-u książę nie pozbędzie się jeszcze długo. Wystarczy spojrzeć na polowanie na słonie króla Hiszpanii, którego wielu poddanych nie wybaczyło władcy do dziś.
Ostatni taki ślub w historii, czyli Luksemburg i Liechtenstein
Wartym odnotowania faktem może być też "ślub dwóch najmniejszy państw świata". W 1982 r. doszło do zawarcia małżeństwa między córką księcia Luksmeburgu, a synem księcia Liechtensteinu. Małgorzata Luksemburska poślubiła Mikołaja Liechteinsteńskiego, który jest drugi w kolejce do tronu.
Jednocześnie, na chwilę obecną, ślub ten pozostaje ostatnim w historii europejskich rodzin królewskich, który złączył ze sobą dwie "koronowane głowy", czyli gdzie oboje małżonkowie mieli taki sam – książęcy – status społeczny. Obecni monarchowie nie przejmują się już tak konwenansami i często biorą sobie za partnera kogoś "z ludu".