Marszałek Sejmu wyznaczyła kolejny termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kluby mają na to czas do 2 lipca. Będzie to już szósta próba wyłonienia następcy Adama Bodnara, który zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego musi opuścić swój urząd do 15 lipca.
18 czerwca Senat zdecydował, że Lidia Staroń nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Była to piąta próba wyboru następcy Adama Bodnara, która zakończyła się niepowodzeniem.
Przypomnijmy, że wcześniej Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO typowanego przez PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak wtedy to Senat nie wyraził zgody na tę kandydaturę. Podobnie było za czwartym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął kolejny kandydat PiS Bartłomiej Wróblewski.
Jak zakończy się szósta próba powołania RPO? Tego oczywiście nie sposób przewidzieć. Wiadomo jednak, że taka próba na pewno się odbędzie, a marszałek Sejmu będzie przyjmowała nowe kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich do 2 lipca.
Sejm – zgodnie ze wstępnym harmonogramem – będzie obradował w tej sprawie 7 i 8 lipca. Dodajmy, że czas nagli, bo zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotychczasowy RPO Adam Bodnar (którego kadencja zakończyła się we wrześniu 2020 roku) musi opuścić swój urząd do 15 lipca.
Według orzeczenia Trybunału, w przypadku niepowołania nowego RPO do tego czasu, Sejm powinien przygotować rozwiązanie tymczasowe i na przykład uchwalić przepisy, które pozwalałyby powołać komisarza pełniącego obowiązki RPO. Prawo i Sprawiedliwość nie przedstawiło dotychczas takiego projektu ustawy.