Prof. Marcin Wiącek.
Prof. Marcin Wiącek. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
380 posłów było za, 3 przeciw, 43 wstrzymało się od głosu. W związku z tym prof. Marcin Wiącek został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

W poprzednim głosowaniu w Sejmie prof. Wiącek przegrał. Sejmowa większość poparła kandydatkę PiS senator Lidię Staroń. W Senacie jednak Staroń przegrała i procedurę należało zacząć od nowa.
W połowie czerwca prof. Wiącek występował jako wspólny kandydat opozycji oraz Porozumienia Jarosława Gowina. Tym razem natomiast politycy PSL doprowadzili do kompromisu i uzyskali zapewnienie poparcia rządzących dla ich kandydata. We wtorek tę kandydaturę pozytywnie oceniła sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
– Nie będzie rzecznikiem poglądów, nie będzie rzecznikiem partii politycznych, ale będzie bardzo dobrym Rzecznikiem Praw Obywatelskich – tak kandydaturę tę zaprezentował tuż przed głosowaniem lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO upłynęła we wrześniu ub. r. Od tamtej pory nie udało się wybrać Rzecznika – PiS albo nie wystawiał kandydatów, albo wystawiał kandydatów blisko związanych z partią (Piotr Wawrzyk i Bartłomiej Wróblewski), którzy nie byli w stanie uzyskać poparcia w Senacie, gdzie opozycja dysponuje większością.

Kim jest prof. Marcin Wiącek

Dr hab. Marcin Wiącek od 2009 roku jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2017 roku pełni funkcję Kierownika Zakładu Praw Człowieka. Ma uczelni prowadzi wykład “Prawa człowieka w praktyce prawnika” oraz konwersatorium “Prawa człowieka w orzecznictwie sądów krajowych”. Jest autorem wielu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka.
Czytaj także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut