Terlikowski: To skandal. Mam nadzieję, że w PO znajdą się ludzie sumienia

Tomasz Terlikowski skandalem nazywa finansowanie zabiegu in vitro z budżetu państwa, co zaproponował premier Donald Tusk
Tomasz Terlikowski skandalem nazywa finansowanie zabiegu in vitro z budżetu państwa, co zaproponował premier Donald Tusk Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
- To skandal - tak propozycję stworzenia specjalnego programu ministra zdrowia określającego zasady refundowania zabiegu in vitro ocenia redaktor naczelny "Frondy" Tomasz Terlikowski. - Premier za wszelką cenę postanowił doprowadzić do tego, by z podatków także katolików finansować zabieg, który jest dla katolika niedopuszczalny - dodaje.


Premier właśnie zapowiedział, że specjalny program ministra zdrowia pozwoli na finansowanie metody in vitro z budżetu państwa. Jak ocenia pan rozwiązanie kwestii in vitro przez Donalda Tuska?

Tomasz Terliowski, "Fronda": To skandal. Premier Donald Tusk wie, że nie ma możliwości przeforsowania tego pomysłu w Sejmie. Próbuje więc ominąć konstytucję i normalny proces stanowienia prawa tworząc właśnie ten program ministra zdrowia.

Czytaj więcej: Refundacja in vitro. Tusk zapowiada program leczenia niepłodności dla 5 tysięcy par rocznie [Waszym zdaniem]

Premier naprawdę dobrze wie, że to łamanie konstytucji. Za wszelką cenę postanowił jednak doprowadzić do tego, by z podatków także katolików finansować zabieg, który jest dla katolika niedopuszczalny, ponieważ poświęca życie dwudziestu osób, by mogła narodzić się jedna. Donald Tusk powinien pamiętać jednak, że za łamanie konstytucji w tym kraju się odpowiada.

Premier zasugerował, że ten program ma tylko skłonić posłów do szybszego rozstrzygnięcia kwestii in vitro na poziomie ustawy

Ale czy łamanie konstytucji może być usprawiedliwione tym, że premier chce złamać sumienia swoich posłów?

Większość konieczna do wprowadzenia podobnych rozwiązań na szczeblu ustawy ma szansę znaleźć się w najbliższych latach w Sejmie? Bez wprowadzania dyscypliny partyjnej.

Cóż to ma za znaczenie? Mam nadzieję, że nawet jeśli Donald Tusk wprowadzi dyscyplinę partyjną w takim głosowaniu, w Platformie Obywatelskiej znajdą się ludzie sumienia, którzy uznają, iż życie ludzkie jest ważniejsze, niż zdanie premiera.

Zobacz też: Częstochowa pierwsza w Polsce przyjęła program dofinansowania in vitro. Nawet do 3 tysięcy na zabieg
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców

DADHERO

0 0Osiem rzeczy, których nauczyła mnie 11-letnia córka
0 0Czemu to trwało tyle lat?! W końcu ktoś stworzył adidasy, w których można chodzić całą zimę
0 07 rzeczy, które sprawiają, że Kaczyński ma ból głowy po wyborach. Nie będzie świętowania
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię