Kiedy wygasają koncesje TVN? Kanał TVN24 może przestać nadawać już we wrześniu
redakcja naTemat
21 lipca 2021, 14:43·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 lipca 2021, 14:43
Od tygodni mówi się o tym, że pod wielkim znakiem zapytania stoi przyszłość stacji TVN. Nawet jeśli uda się powstrzymać wejście w życie tzw. "lex TVN", polska część koncernu Discovery nie będzie mogła być pewna, że utrzyma koncesje na nadawanie. Najszybciej wygasa ta obowiązująca kanał informacyjny TVN24.
Reklama.
Najwięcej mówi się o tzw. "lex TVN", ale ten projekt ustawy to nie jedyny problem TVN Grupy Discovery
Wkrótce wygasa prawo do nadawania dla najważniejszych kanałów z logo TVN
Najszybciej koncesję mogą stracić TVN24 i TVN7
"Lex TVN" to nie jedyny problem
"Partia próbuje zneutralizować TVN24, najbardziej cenioną stację informacyjną w kraju, która w przeciwieństwie do państwowego nadawcy przedstawia obiektywne informacje i krytyczne komentarze na temat rządu" – tak sytuację polityczno-medialną w Polsce opisał niedawno słynny "Washington Post".
Za oceanem największą uwagę skupia się teraz na firmowanej przez Marka Suskiego ustawie "lex TVN", której projekt de facto zakłada, że amerykański koncern Discovery zostałby zmuszony do sprzedaży udziałów w TVN jako podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przeciwnym razie wszystkie kanały tego nadawcy straciłyby koncesje, czyli prawo do legalnego nadawania na terenie Polski.
Jak już wielokrotnie informowaliśmy w naTemat.pl, chociaż projekt "lex TVN" zaczęto w parlamencie procedować, nawet politycy Prawa i Sprawiedliwości są sceptyczni wobec jego przyszłości. Między innymi ze względu na stanowczą reakcję Stanów Zjednoczonych.
– Wierzymy, że w silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia informują opinię publiczną, a co istotniejsze, pozwalają rozliczać władze. Są niezbędne dla demokracji zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych – stwierdził niedawno rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
A 21 lipca 2021 roku do Warszawy z kilkudniową wizytą przyleciał Derek Chollet, czyli specjalny wysłannik szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena. Oficjalnie Chollet ma rozmawiać z rządem Mateusza Morawieckiego o Nord Stream 2, nieoficjalnie mówi się, że sporo uwagi poświęci także kłopotom, jakie PiS nastręcza największemu amerykańskiemu inwestorowi operującemu nad Wisłą, jakim jest Discovery.
Do kiedy obowiązują koncesja dla kanałów TVN Grupy Discovery?
TVN Grupa Discovery problemy z przedłużeniem koncesji dla swoich kanałów miała jednak już zanim poseł Suski ogłosił swój kontrowersyjny projekt. O strukturę właścicielską i dominujący w niej podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego dopytywała już dawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ramach przedłużającego się postępowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 i TVN7.
Jeśli szybko pat w tej sprawie nie zostanie przerwany, to właśnie te dwa kanały znikną z anteny najszybciej. Koncesja TVN24 wygasa pod koniec września 2021 roku. TVN7 prawo do legalnego nadawania ma natomiast do lutego 2022 roku.
Do kiedy koncesje dla kanałów TVN Grupa Discovery?
TVN24 - wrzesień 2021
TVN7 - luty 2022
HGTV - czerwiec 2023
TVN Turbo - luty 2024
TVN - kwiecień 2024
TVN Style - lipiec 2024
TVN Fabuła - marzec 2025
TVN24 BiS - sierpień 2028
Nerwowo wygląda aktualnie także sytuacja koncesyjna pozostałych kanałów telewizyjnych należących do TVN Grupa Discovery. Kolejny w kolejce do utraty koncesji jest kanał HGTV, który bez odnowienia prawa do nadawania zniknie w czerwcu 2023 roku.
Do lutego 2024 roku obowiązuje koncesja dla TVN Turbo, do kwietnia tego samego roku dla głównego kanału TVN, a do lipca dla TVN Style. Najdłużej o swoje koncesje mogą być spokojne TVN Fabuła, który aktualną podstawę do nadawania utraci w marcu 2025 roku oraz TVN24 BiS – ten kanał ma koncesję aktualną aż do sierpnia 2028 roku.