Gigantyczne pożary w Turcji zagrażają turystom
Gigantyczne pożary w Turcji zagrażają turystom z takich wakacyjnych regionów, jak Riwiera Egejska (Bodrum czy Marmaris) i Riwiera Turecka (Antalya, Alanya i Manavgat). Fot. Ilyas Akengin / AFP / East News
Reklama.
  • Gigantyczne pożary w Turcji
  • Ogień trawi całą południową część kraju – w tym Riwierę Egejską i Riwierę Turecką
  • Zagrożeni są turyści z takich kurortów, jak Bodrum, Marmaris, Antalya, Alanya i Manavgat
  • Pożary w Turcji wymknęły się spod kontroli

    W samym szczycie sezonu wakacyjnego 2021 Turcja mierzy się już nie tylko z niezwykle silnym uderzeniem kolejnej fali pandemii COVID-19, ale także gigantycznymi pożarami.
    Jeszcze w połowie lipca rząd w Ankarze był przekonany, że zarzewia ognia pojawiające się w południowej Turcji nie doprowadzą do sytuacji, których ten kraj nie znałby ze zwykłego sezonu pożarowego. W ciągu de facto kilkudziesięciu godzin sprawy wymknęły się jednak spod kontroli.
    Jak donosi turecki dziennik "Hürriyet", wielkopowierzchniowe pożary stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców oraz przebywających w Turcji turystów – zarówno w regionie Riwiery Egejskiej, jak i Riwiery Tureckiej. Płonie pas od regionów Aydin i Muğla, przez prowincje Antalya, Mersin, Adana, aż po Kayseri, Osmaniye oraz Kilis.

    Polacy wśród turystów ewakuowanych z tureckich hoteli

    A to oznacza, iż ogień zagraża nie tylko kilku wielkim miastom, ale również wszystkim najpopularniejszym kurortom, do których na urlop w Turcji na przełomie lipca i sierpnia przyjechało kilka milionów turystów. Wśród nich jest wielu Polaków. Jak się okazało, także tych bardzo znanych.
    Przerażające nagranie dokumentujące ewakuację jednego z tureckich hoteli opublikował w mediach społecznościowych Mateusz Borek.
    "Nie ma mocnych na żywioł. Setki ludzi ucieka z plaży w Bodrum. Płonie las. Ogień zajął hotel. Ludzie na łodziach przedostają się na drugą stronę. Jak macie znajomych w Bodrum, dzwońcie i bijcie na alarm. My już jesteśmy bezpieczni na drugim brzegu" – relacjonował popularny dziennikarz sportowy.
    Niestety, nie wszystkim udało się przed pożarami w Turcji uciec. Służby informują o trzech ofiarach śmiertelnych i co najmniej kilkudziesięciu osobach rannych. Turcy nie ukrywają, iż tragiczny bilans prawdopodobnie wzrośnie.
    W tysiącach liczona jest już liczba ewakuowanych mieszkańców zagrożonych miejscowości oraz turystów przebywających w hotelach najbardziej narażonych na ogień. Dotkniętych pożarami jest już 16 okręgów z 8 prowincji Turcji.
    logo
    Pożary w Turcji stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia wielu turystów. Cześć hoteli została już ewakuowana. Fot. AP / Associated Press / East News
    Do zwalczania gigantycznych pożarów tureckie władze wysłały nie tylko klasyczne zastępy straży pożarnej, ale także specjalistyczne samoloty gaśnicze i łodzie, które mogą "atakować" ogień z wybrzeży.
    Równocześnie ze strażakami, ratownikami i żołnierzami pracują policjanci i funkcjonariusze służb specjalnych, którzy prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn pożarów. Z relacji tureckich mediów wynika bowiem, iż naturalne w tej części świata pożary sezonowe mogły zostać "wzmocnione" przez podpalaczy.

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut