W środę Biały Dom wskazał Marka Brzezinskiego jako kandydata do objęcia funkcji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Oznacza to, że strona polska przyznała zgodę na przyjazd syna Zbigniewa Brzezińskiego do Polski. Teraz jego kandydaturę musi zaakceptować Senat.
O tym, że kandydatem na ambasadora USA w Polsce jest syn polsko-amerykańskiego politologa Zbigniewa Brzezińskiego zagraniczne media informowały już dwa miesiące temu. Ale, jak ustalił Onet, kandydaturę Marka Brzezinskiego blokował polski rząd.
Przypomnijmy, że problemem dla rządzących była interpretacja polskich przepisów, zgodnie z którymi Mark Brzezinski jest obywatelem polskim, a to uniemożliwiałoby mu objęcie funkcji dyplomaty obcego kraju w Polsce. Gdy konflikt stał się publiczny, dyplomaci w polskim MSZ i prawnicy zaczęli szukać sposobu, by Brzezinski mógł jednak do Polski przyjechać.
Rozwiązaniem stała się pochodząca z lat. 60 umowa pomiędzy krajami socjalistycznymi o unikaniu podwójnego obywatelstwa. Matką Marka Brzezinskiego była rzeźbiarka Emilie Benes, Amerykanka czeskiego pochodzenia. Uznano więc, że skoro jego rodzice nie wskazali, jakie ma on mieć obywatelstwo, to z automatu stał się obywatelem Czech.
Kryzys w relacjach Polski z USA został więc zażegnany, a Biały Dom w środę oficjalnie ogłosił Marka Brzezinskiego jako kandydata na ambasadora w Polsce. Kandydaturę będzie musiał zatwierdzić jeszcze Senat. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, Mark Brzezinski przyjedzie do Warszawy w sierpniu, a ambasadorem zostanie formalnie w chwili, gdy prezydent Andrzej Duda przyjmie od niego listy uwierzytelniające, co może nastąpić już we wrześniu.
Przypomnijmy, że ambasada USA w Warszawie nie ma gospodarza odkąd w styczniu tego roku opuściła ją Georgette Mosbacher.
Kim jest Mark Brzezinski?
Mark Brzezinski urodził się 7 kwietnia 1965 roku w USA. Jest amerykańskim prawnikiem i dyplomatą. W administracji prezydenta Billa Clintona był doradcą ds. Europy Wschodniej. W latach 2011-2015 sprawował natomiast funkcję ambasadora USA w Szwecji.
Brzezinski biegle mówi po polsku, jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na Uniwersytecie Oksfordzkim obronił pracę doktorską o przeobrażeniach konstytucyjnych w Polsce.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut