Kobiety silne jak nigdy w historii. Czy już wkrótce także w Polsce czeka nas "koniec patriarchatu"? [Waszym zdaniem]

Czy w Polsce, podobnie jak na Zachodzie, również już wkrótce doczekamy końca męskiej dominacji nad kobietami?
Czy w Polsce, podobnie jak na Zachodzie, również już wkrótce doczekamy końca męskiej dominacji nad kobietami? ftelkov / Shutterstock.com
Coraz lepiej wykształcone, bardziej niezależne i z ogromnymi aspiracjami – takie są w XXI wieku kobiety - nie tylko na Zachodzie, ale i w Polsce. Jednocześnie tradycyjny model męskości jest już w odwrocie. Czy za jakiś czas czeka nas definitywny koniec męskiej dominacji?


“Mężczyźni byli dominującą płcią od zarania ludzkości. Po raz pierwszy w historii to się zmienia – i to z szokującą szybkością” – pisze “Gazeta Wyborcza” cytując głośną książkę Hanny Rosin “Koniec mężczyzn”.

Jej autorka przywołuje amerykańskie dane, z których wynika, że wraz z przemianami współczesnej gospodarki kobiety zajmują w niej coraz ważniejsze miejsce. Ponieważ przydatność siły fizycznej, na której od wieków ugruntowana byłą męska przewaga, stale zmniejsza się w wielu nowoczesnych zawodach, kobiety pewnie jak nigdy walczą o swoją pozycję.

Czytaj też:
Kobiety we władzach spółek. Szwecja mówi "nie" unijnym nakazom

Okazuje się, że w 2011 r. większość amerykańskich miejsc pracy zajmowały kobiety. To także one częściej od mężczyzn zdobywają dzisiaj wyższe wykształcenie. Feministki, które zaatakowały Rosin twierdzą jednak, że sytuacja nie jest tak oczywista. Mężczyznom wciąż udaje się ograniczać dostęp kobiet do najwyższych stanowisk, mogą oni także liczyć na przeciętnie wyższe zarobki.

Zobacz: Jesteście gotowi na "Matkę Narodu"? Polacy zaakceptują kobietę – prezydenta?

A jak jest w Polsce? Czy [Waszym zdaniem] społeczne zmiany, które zarysowują się już za Oceanem, dotrą niedługo także do Polski? Czy polskie kobiety mają szansę na to, żeby mężczyźni zaczęli się z nimi liczyć?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...