Oprócz Black Friday warto też wspomnieć o Cyber Monday, który stał się w ciągu ostatniej dekady nieodłączną częścią wyprzedaży produktów elektronicznych.
Łącznie sklepy oferują aż 4 dni wyprzedaży produktów w promocyjnych cenach.
7 ciekawostek o Black Friday, których wcześniej nie znałeś
Nazwa “Czarny Piątek” została użyta po raz pierwszy 24 września 1869 roku, kiedy to dwóch spekulantów, Jay Gould i James Fisk, próbowało opanować rynek złota na nowojorskiej giełdzie. Kiedy do akcji wkroczył rząd, aby skorygować zakłócenia, zalewając rynek złotem, ceny gwałtownie spadły, a wielu inwestorów straciło pokaźne fortuny. Jak widać, pierwsze określenie dla Black Friday nie było związane z niczym przyjemnym.
Niestety, przez nieodpowiednie zachowania ludzi podczas zakupów w Black Friday doprowadziły one do śmierci 14 osób, a rannych zostało 117 osób. Powstała nawet specjalna strona, która od 2006 roku opisuje ile w danym roku było poszkodowanych przez szaleństwo zakupów - blackfridaydeathcount.com
Black Friday w połowie amerykańskich stanów został ustanowiony jako oficjalne święto.
“Parada Świętego Mikołaja” to poprzednik Black Friday, który został zapożyczony od Kanadyjczyków. Dom Towarowy Eaton’s w zorganizował pierwszą “Paradę Świętego Mikołaja” 2 grudnia 1905 roku. Gdy Święty Mikołaj pojawił się na końcu parady, sygnałem było, że rozpoczął się sezon świąteczny, a tym samym świąteczne zakupy. Amerykańskie domy towarowe, takie jak Macy's, czerpały inspirację z parady i zaczęły sponsorować podobne działania w całym kraju. W 1924 roku w Nowym Jorku odbyła się pierwsza parada Macy's z udziałem zwierząt z zoo w Central Parku, prowadzona przez pracowników sklepu.
Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie strony z kuponami RetailMeNot, 12% wszystkich kupujących w Czarny Piątek przyznaje, że trafia do sklepów pod wpływem alkoholu.
Walmart, największy sprzedawca detaliczny w USA, złamał tradycję Black Friday w 2011 roku, otwierając swój sklep w wieczór Święta Dziękczynienia. Od tego czasu detaliści ścigają się, aby jako pierwsi zaoferować korzystną ofertę. Od tamtego momentu blisko 33 miliony Amerykanów stwierdziło, że planują robić zakupy natychmiast po zjedzeniu świątecznego indyka.
Cyber Monday na początku był traktowany jako konkurencja dla stacjonarnego Black Friday, ponieważ obywał się wyłącznie w internecie. Marketingowcy uznali, że nie każdy będzie miał okazję uczestniczyć w sprzedaży offline, a przecież potencjał internetowy jest ogromny.
Black Friday 2021 - promocje, obniżki i wyprzedaże
W 2021 roku Black Friday przypada 26 listopada. Największy szczyt aktywności zakupowej wśród internautów online przypada na kilka sekund (!) po północy, a także w godzinach popołudniowych. Wielkim zwrotem akcji był rok 2020 i pandemia COVID-19 - sprzedaż dosłownie została zepchnięta do internetu. Nie było możliwości stania w tłumie innych kupujących, którzy oczekiwali otwarcia drzwi sklepu.
COVID-19 położył kres zakupom offline. Z drugiej strony rok 2020 zwiększył udział sprzedaży online i uczynił z niej dominującą gałąź Black Friday.