6 rzeczy, za które załoga (słusznie) wyprosi Cię z pokładu samolotu

Agresja, alkohol, niestosowanie się do poleceń załogi, brak higieny – to tylko kilka przykładów powodów, dla których możemy zostać wyproszeni z pokładu samolotu.
Agresja, alkohol, niestosowanie się do poleceń załogi, brak higieny – to tylko kilka przykładów powodów, dla których możemy zostać wyproszeni z pokładu samolotu. Francisco Amaral Leitão / Shutterstock.com
Gwiazdy filmu, politycy, działacze sportowi, a nawet rabin. Zobacz, czym zawinili ci wszyscy ludzie, że usunięto ich z pokładu, zanim jeszcze samolot wzbił się w powietrze.


W ostatni weekend głośno było o Hiszpance, którą usunięto z samolotu Ryanair, ponieważ złamała regułę jednej sztuki bagażu podręcznego – kobieta na pokład wniosła książkę i pakunek w kształcie tuby ochronnej na papier. Pracownicy przewoźnika stwierdzili, że jest to naruszenie regulaminu i ostatecznie po awanturze, w której wzięli udział także pozostali pasażerowie, kobieta musiała opuścić samolot.

– To żenująca sytuacja. Uważam, że w tym przypadku przedstawiciele linii lotniczej zdecydowanie zbyt kurczowo trzymali się przepisów – ocenia wydarzenia Anna Pustizzi, ekspert ds. podróży w serwisie tanie-loty.com.pl. Okazuje się jednak, że historia pechowej Hiszpanki to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem przypadków, w których pasażerowie są wypraszani z samolotu z kuriozalnych często powodów jest znacznie więcej. Zebraliśmy je tworząc listę, o której powinni pamiętać wszyscy podróżujący samolotem.

1. Niestosowanie się do poleceń załogi
O tym, że w powietrzu to kapitan i jego załoga mają decydujący głos, teoretycznie wiedzą wszyscy, jednak nie zawsze się o tym pamięta. Amerykański aktor Alec Baldwin został wyrzucony z pokładu samolotu American Airlines, ponieważ odmówił wyłączenia telefonu komórkowego. Media informowały, że gwiazdor grał w tym czasie w przypominające Scrabble grę "Words with Friends" i nie miał zamiaru przerywać sobie rozrywki.


Podobną, przykrą przygodę przeżył w 2009 roku Jan Maria Rokita, który nie chciał dobrowolnie opuścić pokładu samolotu Lufthansy po tym, gdy pokłócił się ze stewardessą o swój bagaż podręczny. Z samolotu wyprowadzono także amerykańskiego rabina, który w czasie przygotowania do startu modlił się na stojąco i nie reagował na polecenia załogi samolotu.

2. Alkohol
– Wiadomo, że niektórzy po alkoholu robią się senni, inni radośni, a jeszcze inni agresywni. Jednak jako załoga samolotu nie możemy ryzykować i zgadywać, jak pijany pasażer będzie zachowywał się w powietrzu i czy będzie stwarzać zagrożenie dla innych. Dlatego rzadko stosujemy taryfę ulgową – mówi Dariusz Sobczyński, pilot Boeinga 737. Dodaje jednak, że personel pokładowy zawsze stara się postępować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. – Czasem ktoś otwarcie mówi, że boi się latać i przeprasza, że tym razem przesadził z alkoholem. Na taką osobę patrzymy inaczej, niż na kogoś, kto wchodzi na pokład, awanturuje się, dyskutuje, zaczepia innych pasażerów – tłumaczy pilot.

usmagazine.com
o Billym Joe Armstrongu, wokaliście "Green Day", wyrzuconym z pokładu samolotu

Gdy pasażerowie zajmowali miejsca, zapinali pasy i wyłączali telefony przygotowując się do lotu, steward podszedł do Armstronga prosząc o podciągnięcie spodni. Armstrong odmówił, mówiąc "Nie masz ważniejszych rzeczy na głowie?" CZYTAJ WIĘCEJ


Choć wszyscy rozmówcy przyznają, że pijaństwo to najczęstszy powód, dla którego w Polsce usuwa się pasażerów z samolotu, nie jest to tylko nasza specjalność. Francuski aktor Gerard Depardieu był kiedyś tak pijany, że zamiast udać się do toalety, wysikał się na podłogę samolotu.

Czytaj też: Hiszpanka wyrzucona z samolotu Ryanair. Za książkę w ręku

3. Kłopoty z dziećmi
Niesforne dzieci to kolejny z powodów, dla których można zostać usuniętym z pokładu samolotu. Przekonali się o tym rodzice, którzy w marcu 2012 lecieli linią JetBlue. Głośno płaczące dziecko, którego nie udało się uspokoić sprawiło, że cała rodzina została poproszona o wyjście z samolotu.

Podobna sytuacja zdarzyła się w tym roku we Francji:

pojechanewakacje.pl

Zdarzenie miało miejsce na paryskim lotnisku Orly. Rodzina miała zamiar wylecieć na wakacje na Korsykę. Niestety, zanim samolot wystartował, kapitan maszyny stwierdził, że płaczący chłopiec zakłóca spokój na pokładzie, co przeszkadza mu w pracy i w rezultacie zagraża bezpieczeństwu innych pasażerów. Rodzina została wyproszona z samolotu. CZYTAJ WIĘCEJ


– Nie słyszałam, żeby coś takiego wydarzyło się kiedykolwiek w Polsce, ale sama mam dwójkę dzieci i wiem, ile może być z nimi problemu. Dlatego wyobrażam sobie, że rzeczywiście czasem nie ma innego wyjścia, niż wyprosić rodzinę z samolotu. Jeśli dzieci biegają po pokłądzie, nie chcą zapiąć pasów, a rodzice nie umieją nad nimi zapanować, może być to konieczne – ocenia Anna Pustizzi.

4. Za wysoki, zbyt otyły
Amerykański reżyser Kevin Smith kilka lat temu musiał opuścić samolot linii Southwest Airline, ponieważ nie zmieścił się w fotelu, na który miał wykupiony bilet. W USA, gdzie wiele osób lata samolotem, a jednocześnie otyłość jest poważnym problemem społecznym, kwestia opłat i konieczności wykupywania dwóch miejsc jest przedmiotem trwającej wciąż debaty.

Kapitan Sobczyński w kontekście problemu przyznaje, że słyszał również o tym, że w Stanach podniesiono ostatnio przeciętną, zakładaną przez przewoźników wagę pasażera. Z kolei Anna Pustizzi dodaje, że za Oceanem popularne są specjalne “przedłużki” do pasów bezpieczeństwa, pozwalające zapiąć je bez problemu osobom otyłym.

Czytaj: Wszyscy czekają na pierwszy lot Dreamlinera z Okęcia. To Concorde naszych czasów?

W amerykańskich mediach znaleźć można także historie osób, które były zbyt wysokie, by zmieścić się na swoim miejscu i z tego powodu usunięto je z samolotu. – To już trochę przesada. Kiedyś leciała z nami drużyna koszykarzy i bez żadnego problemu udało się wszystkich pomieścić – ocenia jednak Ewa Harasimowicz, stewardesa.

dailymail.co.uk
o pasażerze usuniętym z pokładu za seksistowskie okrzyki

"Ktoś powinien był mi powiedzieć, że pilotem jest kobieta. Nie polecę z kobietą za sterami" – krzyczał pasażer brazylijskiego samolotu. Trip Airline, operator lotu, poinformował, że pasażera wyrzucono z pokładu samolotu i pod policyjną eskortą odtransportowano do portu lotniczego. CZYTAJ WIĘCEJ


5. Bombowe żarty
“Bezpieczeństwo przede wszystkim” – podkreślają wszystkie osoby związane z lotnictwem. Dewiza ta nabrała szczególnego znaczenia zwłaszcza po 11 września. – Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wolimy nie wpuścić niż ryzykować – mówi kapitan Sobczyński. Podejrzenia obsługi wzbudzają wszelkie nietypowe zachowania. – Bacznie przyglądamy się, jeśli ktoś siada na cudzym miejscu, przekłada bagaże, często chodzi do toalety, przebiera się – mówi pilot. Podobnie poważnie traktowane są także nawet niewinne żarty dotyczące terroryzmu. Przekonał się o tym aktor Jan Manalo, który za taki właśnie dowcip na Filipinach trafił do aresztu.

6. Brak higieny
– Choć w USA wyprasza się za to z samolotu, a u nas raczej nie, to przyznam, że problem istnieje – mówi kapitan Sobczyński o braku higieny wśród pasażerów. Dodaje, że często spotyka się z tego powodu z prośbami o możliwość zmiany miejsca przez pasażerów terroryzowanych zapachem współpodróżnych.

Czy możliwość bycia wyrzuconym z samolotu to realna groźba? Ewa Harasimowicz przyznaje, że wyprosić pasażera w swojej dwudziestoletniej karierze musiała zaledwie kilka razy. Wydaje się, że jest to zjawisko znacznie częstsze w USA, niż w Polsce. Kapitan Sobczyński twierdzi, że dzieje się tak głównie ze względu na kulturę prawną za Oceanem – linie wolą wyprosić kłopotliwego podróżnego, niż narażać się na kosztowne procesy z pozostałymi pasażerami.

Anna Pustizzi podkreśla z kolei, że aby uniknąć problemów, jakie miała niedawno pechowa Hiszpanka lecąca z Ryanairem, warto dokładnie czytać regulamin przewoźników. Pozwoli to uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...