11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odzyskaliśmy niepodległość. Czy 11 listopada osoby wierzące powinny iść na mszę? Czy msza jest wtedy obowiązkowa?
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Kodeks Prawa Kanonicznego a msza w Święto Niepodległości
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy w święta nakazane. Należą do nich:
Boże Narodzenie;
Wielkanoc;
Wszystkich Świętych.
Na liście tej nie ma Narodowego Święta Niepodległości. Oznacza to, że 11 listopada nie trzeba iść do kościoła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyć w mszy.
Obchody Święta Niepodległości w kościele - kiedyś i dziś
W trakcie II wojny światowej obchody Święta Niepodległości były zakazane. Groziły surowymi represjami ze strony nazistów. Podobnie w czasach PRL. Komunistyczna władza zakazała Polakom obchodzenia święta 11 listopada. Zamiast tego świętem państwowym uczyniła dzień 22 lipca.
Mimo to, obchody Święta Niepodległości odbywały się i miały charakter "małego sabotażu". Swój udział w tym miał kościół, który organizował tajemne msze i udostępniał patriotom swoje sale.
Obecnie 11 listopada wiele osób idzie do kościoła, by podziękować Bogu za niepodległość. W niektórych miastach odprawiane są msze w intencji ojczyzny. Uczestniczą w nich politycy, przedstawiciele służb mundurowych i urzędnicy. Wynika to nie z obowiązku, a z tradycji i szacunku dla poległych patriotów.
Czy 11 listopada można pracować koło domu?
11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia dorośli nie pracują zawodowo, sklepy są zamknięte, a dzieci nie idą do szkoły. Stwarza to możliwość do udziału w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym. Właśnie dlatego 11 listopada uczyniono dniem wolnym od pracy.
Jednak wiele osób traktuje Narodowe Święto Niepodległości jako dodatkowy dzień urlopu. Ludzie myją w tym czasie samochód, robią porządki koło domu, pracują w ogrodzie. Czy można tak robić? Nikt tego nie zabronił, ale z założenia powinien być to czas zadumy i oddania szacunku bohaterom, którzy oddali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Każdy powinien rozstrzygać to w zgodzie ze swoim sumieniem.
11 listopada nie jest świętem kościelnym. To święto państwowe. Władza nie może zakazywać ludności prac w ogrodzie, zabawy z psem, uprawiania sportu. Szczególnie, że grafiki w dzisiejszych czasach bywają napięte i ciężko wygospodarować czas na dodatkowe obowiązki.
Jak można uczcić 11 listopada poza kościołem?
Msza święta z okazji Narodowego Święta Niepodległości to niejedyna opcja na uczczenie pamięci wszystkich, którzy w imię Polski walczyli o wolność. W większych miastach odbywają się zapierające dech w piersiach defilady i uroczystości z udziałem miejskich władz.
W wielu miejscowościach organizowane są ciekawe wykłady, inscenizacje historyczne oraz zawody sportowe, głównie biegi. Niezapomnianym doświadczeniem może być udział w koncercie piosenki patriotycznej albo oddanie krwi.
Oficjalne obchody Święta Niepodległości odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uczestniczy w nich prezydent, przedstawiciele wojska i najwyższej rangi urzędnicy państwowi. Obchody każdego roku są transmitowane w telewizji.
Czytaj także:
Reklama.
Prof. Andrzej Chwalba
Historyk, Uniwersytet Jagielloński
– W końcówce lat 70. zaczęto organizować – z inicjatywy opozycyjnej względem władz PRL Konfederacji Polski Niepodległej – manifestacyjne spotkania na Wawelu w dniu 11 listopada. Odbywało się nabożeństwo, rozrzucano ulotki, przychodziły 2-3 tys. ludzi (wywiad dla portalu dzieje.pl).