Słowacja planuje zaostrzyć restrykcje epidemiczne dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. To efekt dużego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem i pogarszającej się z tego powodu sytuacji w szpitalach.
Słowacja wprowadza restrykcje dla niezaszczepionych na COVID-19
Nowe obostrzenia to mały lockdown – ograniczenia w dostępie do publicznych wydarzeń i usług, m.in. sklepów i hoteli
Słowacja zmaga się z dużym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Efektem jest pogarszająca się sytuacja w szpitalach
O nowych obostrzeniach dla niezaszczepionych na Słowacji informuje agencja Reutera. Jak podkreślono, w ostatnich dniach kraj liczący 5,5 mln obywateli odnotował rekordowe dzienne liczby nowych przypadków zakażeń. Tylko 16 listopada potwierdzono prawie 6,5 tys. zakażeń koronawirusem oraz 46 zgonów osób, które chorowały na COVID-19.
Słowacja – restrykcje dla niezaszczepionych
– Musimy znacznie zaostrzyć ograniczenia w nadchodzących trzech tygodniach. Sytuacja w szpitalach jest krytyczna – przekazał premier Słowacji Eduard Heger. Władze naszych sąsiadów z południa wolą nie czekać z nowymi obostrzeniami i reagują jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 18 listopada mają zatwierdzić nowe ograniczenia.
Jak podkreślił Heger, rząd pozwoli tylko osobom zaszczepionym na udział w dużych wydarzeniach i ustali zasady przeprowadzania testów w miejscach pracy. Ponadto część sklepów, usług, obiektów sportowych i hoteli będzie dostępnych tylko dla osób zaszczepionych, lub takich, które przeszły zakażenie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
COVID-19 na Słowacji
Reuters zauważa, że z powodu pandemii najbardziej cierpi wschodnia część Słowacji. Szpital w Preszowie nie ma już łóżek dla pacjentów z COVID-19 i ograniczył dostępność innych oddziałów. – Ludziom nie zależy, by się zaszczepić. Nasi pracownicy są sfrustrowani, ponieważ mogliby leczyć innych pacjentów – ubolewał dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Preszowie Lubomir Sarnik.
Na Słowacji przeciwko COVID-19 jest aktualnie zaszczepione 45 proc. populacji. To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Średnia w UE wynosi 64,9 proc. – wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Austria i lockdown dla niezaszczepionych
Przypomnijmy, że do 28 listopada niezaszczepieni Austriacy będą mierzyć się z twardym lockdownem. Mogą wyjść w domu jedynie w przypadku pilnej potrzeby, jak wyjazd do pracy, pójście do szkoły, wizyta u lekarza, czy też w punkcie szczepień. Policja może z kolei przeprowadzić kontrolę wobec obywatela znajdującego się w przestrzeni publicznej.
W Polsce rząd PiS do tej pory nie zdecydował się na przepisy, które w jakikolwiek sposób zachęciłyby do szczepień na COVID-19. Głównym celem Ministerstwa Zdrowia jest dopilnowanie, by Polacy przestrzegali już obowiązujących restrykcji. W praktyce wygląda to tak, że wielu Polaków lekceważy nawet nakaz noszenia maseczek w autobusach czy sklepach.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut