Tabletki molnupiraviru.
Tabletki molnupiraviru. Fot. HANDOUT/AFP/East News
Reklama.
Molnupiravir to lek opracowany przez koncern farmaceutyczny Merck & Co., który może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu COVID-19.
Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że skuteczność tego leku przekracza 50 proc.
Czytaj także:

Jak należy stosować molnupiravir?

Według wskazań molnupiravir należy stosować przez pięć dni, dwa razy dziennie. Lek ma postać doustnych tabletek. Molnupiravir redukuje objawy choroby i przyspiesza powrót do zdrowia pacjentów chorych na COVID-19.
Według Europejskiej Agencji Leków molnupiravir "należy podać jak najszybciej po rozpoznaniu infekcji koronawirusem i w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów". Najczęstsze działania niepożądane leku to biegunka, nudności, zawroty i bóle głowy.

Agencja podała również, że "lek ten, który nie jest obecnie dopuszczony do obrotu w UE, może być stosowany w leczeniu dorosłych z COVID-19, którzy nie wymagają podawania dodatkowego tlenu i są w grupie podwyższonego ryzyka".

Czym jest molnupiravir?

Molnupirawir (znany również jako Lagevrio) to doustny lek przeciwwirusowy, który poprzez zwiększenie liczby mutacji w materiale genetycznym wirusa - zmniejsza jego zdolność do namnażania się w organizmie. Preparat przechodził badanie, w wyniku którego okazało się, że wykazuje się on wysoką skutecznością. EMA prowadzi przegląd etapowy tego specyfiku przed ewentualnym złożeniem przez producenta wniosku o dopuszczenie go do obrotu w całej UE.

Kiedy molnupiravir pojawi się w Polsce?

Pierwszych dostaw molnupiraviru do Polski możemy spodziewać się już w połowie grudnia bieżącego roku. Informację potwierdził rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Inne leki na koronawirusa

Do tej pory Agencja dopuściła na rynek europejski trzy leki na COVID-19.
  • Veklury, który zaburza produkcję wirusowego RNA
  • Ronapreve
  • Regkirona, oba oparte na przeciwciałach monoklonalnych.

  • EMA poinformowała też o rozpoczęciu procesu oceny doustnego leku Paxlovid wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer.

    Molnupiravir. Kto może go przyjąć?

    Lek na COVID-19 może być stosowany przez osoby pełnoletnie w grupie podwyższonego ryzyka. Prof. Flisiak w rozmowie z naTemat.pl wyjaśnił, że lek rekomendowany jest przede wszystkim dla pacjentów, u których może występować ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
    – Jeśli chodzi o sposób dystrybucji, to na tę chwilę rekomendujemy to szczególnej grupie pacjentów. Nie każdemu, kto sobie o tym zamarzy, ale pacjentom z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu – podkreślił Flisiak.
    Czytaj także:
    Jak wyjaśnił, chodzi między innymi o osoby powyżej 60. roku życia oraz o pacjentów z chorobami towarzyszącymi takimi jak otyłość, cukrzyca czy choroby nowotworowe.

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut