Z tego powodu szacuje się, że obecnie przeciętny człowiek sprawdza swój telefon ponad 260 razy, podczas gdy jeszcze w 2016 roku liczba ta była bliższa 80, co oznacza, że liczba osób odczuwających Text Anxiety najprawdopodobniej również się zwiększyła.
Dlaczego czatowanie wywołuje Text Anxiety?
Jak wspomniano już wyżej, powody, dla których czatowanie wywołuje stres, mogą być różne i bardzo zindywidualizowane, jednak do najczęstszych przyczyn wywołujących Text Anxiety zalicza się te poniższe.
1. Nieporozumienia komunikacyjne
Wbrew pozorom konwersacje przez wiadomości tekstowe są w pewnym sensie trudniejsze niż te prowadzone na żywo. W trakcie takiej rozmowy nie mamy bowiem dostępu do komunikatów pozawerbalnych, takich jak mowa ciała, mimika czy ton głosu, co sprawia, że czasami wyczucie nastawienia rozmówcy nie jest łatwe, a zgadywanie jego intencji i strach przed nieporozumieniem u wielu osób może wywołać stres.
2. Czekanie na odpowiedź
Nie ma chyba osoby, która kiedyś nie obgryzałaby paznokci po wysłaniu jakiejś ważnej dla niej wiadomości. Text Anxiety bardzo często atakuje właśnie wtedy, kiedy czekamy na odpowiedź i rośnie wraz z upływającym czasem i liczbą wymyślanych przez nas scenariuszy. Pojawienie się trzech kropek czy innego sygnału, że ktoś nam odpisuje, również u wielu osób może wywoływać nieprzyjemne napięcie, gdy odpowiedź na wiadomość ma dla nas ogromne znaczenie.
3. Przytłaczająca liczba wiadomości
Dzięki komunikatorom internetowym może się z nami skontaktować każda osoba, która korzysta z Internetu. Bez wątpienia ma to swoje zalety, ale także wady. Dzięki temu, że jesteśmy dostępni dla większości ludzi żyjących na tym globie, a nie tylko dla tych, którym daliśmy swój numer telefonu czy adres mailowy, liczba otrzymywanych codziennie wiadomości może być przytłaczająca, a powiadomienia przypominające o ich nieodczytaniu mogą wywołać u niektórych poczucie winy.
4. Nieumiejętność postawienia granic
Kiedy chcemy odpocząć i nie mamy ochoty na towarzystwo, nie ma nic prostszego – po prostu z nikim się nie spotykamy. Dzięki smartfonom jednak nasi bliscy i przyjaciele są z nami 24 godziny na dobę i niełatwo zignorować wiadomość nawet wtedy, gdy jesteśmy przeciążeni. Chociaż więc teoretycznie odpoczywamy od ludzi, w rzeczywistości jesteśmy na łączach cały czas, co może być obciążające szczególnie dla psychiki
introwertyków i osób
wysoko wrażliwych.
5. Inni ludzie
Jak pisał francuski filozof Jean-Paul Sartre "Piekło to inni" i w przypadku Text Anxtiety jest to jak najbardziej prawdziwe zdanie, gdyż nasza chęć odpoczęcia od social mediów i komunikatorów internetowych nie spotyka się najczęściej z aprobatą naszego otoczenia – wiele twoich bliskich może mieć do ciebie pretensje, że nie reagujesz od razu na ich wiadomości lub wprost oskarżyć cię o ignorowanie, lub nieangażowanie się w relację.
6. FOMO
Presja ze strony innych to jedno, ale gdy już sobie z nią poradzisz, twoim najgorszym wrogiem możesz stać się ty sam, kiedy zacznie dręczyć cię
FOMO. W jaki sposób się ono objawi? Gdy podejmiesz już decyzję o ograniczeniu korzystania z komunikatorów, bardzo szybko może pojawić się strach, że ominie cię coś ważnego. Niepokój przed ominięciem zaproszenia na spotkanie czy propozycji pracy może sprawić, że szybko wrócimy do starych nawyków.