Warkoczyki afrykańskie są coraz popularniejsze w Polsce. Jak je zrobić i ile kosztują?
redakcja naTemat
15 lutego 2022, 12:17·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 15 lutego 2022, 12:17
Warkoczyki afrykańskie to jedna z najpopularniejszych fryzur wśród czarnych kobiet i mężczyzn. Są jednak coraz popularniejsze także wśród osób o innym kolorze skóry, także w Polsce. To efektowna i stylowa fryzura, która jest niestety czasochłonna, kosztowna i nie utrzyma się na wszystkich włosach. Są na to jednak rozwiązania. Jak zapleść warkoczyki afrykańskie w domu?
Reklama.
Warkoczyki afrykańskie to cienkie i mocno zbite sploty, które wywodzą się z Afryki i są popularną fryzurą czarnoskórych osób. Decyduje się na nie jednak coraz więcej osób o innym kolorze skóry.
Białe kobiety, które nie mają tak gęstych i mocnych włosów, często muszą wspomagać się warkoczykami syntetycznymi.[*]Ile kosztuje zrobienie warkoczyków afrykańskich? Cena może osiągnąć nawet 800 złotych.
Afrykańskie warkoczyki na naturalnych włosach można jednak zrobić również w domu. Jak zrobić warkoczyki afrykańskie?
Warkoczyki afrykańskie: co to?
Warkoczyki afrykańskie to stara forma sztuki, która pochodzi z około 3500 roku p.n.e. w Egipcie i była częścią obyczajów plemiennych. Fryzura ta szybko zrobiła się popularna w całej Afryce. Każdy naród, region i plemię miało (i często ma do dziś) swój odrębny styl plecenia włosów.
W niektórych regionach warkoczyki były również środkiem komunikacji. Po samej fryzurze można było uzyskać o kimś garść informacji: czy był w związku małżeńskim, przeżywał żałobę czy był już w wieku zezwalającym na małżeństwo. Niektóre fryzury informowały również o statusie społecznym.
W latach 50. XX wieku warkoczyki przeżyły swój renesans. Nie tylko w Afryce, ale również w USA po latach negowania afrykańskich fryzur na rzecz "białych włosów". W dobie segregacji rasowej i walki o prawa afroamerykańskiej społeczności w latach 60. warkoczyki afrykańskie stały się symbolem ruchu praw obywatelskich. Nosili je m.in. czarni artyści, naukowcy i aktywiści.
W latach 70. imigranci z Afryki Zachodniej "przynieśli" do Ameryki jeszcze więcej stylów warkoczyków. Stawały się ona coraz popularniejsze nie tylko w czarnych społecznościach w Ameryce, ale również w Europie – szczególnie w latach 90., gdy tę fryzurę spopularyzowały (w USA i na świecie) rap oraz kultura hip-hopowa. Była to powiem popularna fryzura raperów.
Przez lata warkoczyki, podobnie jak inne "czarne fryzury" (np. afro), budziły w USA i Europie kontrowersje. Dzisiaj, gdy rasizm jest już jednak coraz skuteczniej zwalczany, są jednak bardzo popularne i pojawiają się nawet na czerwonych dywanach czy w biurach. Pielęgnacja czarnych fryzur jest obecnie przemysłem wartym w samych Stanach Zjednoczonych miliony dolarów, a warkoczyki afrykańskie noszą takie gwiazdy, jak Beyoncé, Rihanna, Alicia Keys czy Zendaya. Warkoczyki są również popularne wśród kobiet innego koloru skóry, co jednak jest przez wiele osób krytykowane i nazywane kulturowym zawłaszczeniem (cultural appropriation).
Warkoczyki afrykańskie, czyli cienkie, zbite i robione od samej skóry głowy warkocze, coraz częściej można spotkać również na polskich ulicach. Decydują się na nie głównie młode kobiety, które ubierają się np. w stylu hip-hopowym, hipisowskim czy etno. To świetna alternatywa dla dredów, które dla wielu osób wydają się zbyt "ostateczne". Warkoczyki afrykańskie nie tylko wyglądają równie oryginalnie, ale można je układać w różne fryzury, np. koki, korony czy kucyki.
Problemem jest jednak zrobienie afrykańskich warkoczyków na włosach białych osób. Czarnoskóre kobiety i czarnoskórzy mężczyźni mają bowiem znacznie gęściejsze i mocniejsze włosy. Plecenie warkoczyków nie jest dla nich jedynie modą, ale sposobem na ujarzmienie włosów i odpoczynek od ciągłej ich pielęgnacji i stylizacji. Włosy białych kobiet są delikatniejsze i rzadsze, dlatego warkoczyki afrykańskie trudniej na nich zrobić. Z kolei na cienkich włosach po prostu nie wyglądają one zbyt dobrze.
Rozwiązaniem są warkoczyki syntetyczne afrykańskie. Doczepione warkoczyki pozwolą uniknąć efektu "łysej głowy" i zagęszczą warkoczyki, które będą wyglądać znacznie lepiej. Co więcej, syntetyczne warkoczyki są dostępne w różnych kolorach, co urozmaici fryzurę i pozwoli się wyrazić.
Warkoczyki afrykańskie: cena
Ile kosztuje zrobienie warkoczyków afrykańskich? Niestety to dosyć kosztowne. Cena w profesjonalnych salonach fryzjerskich waha się (w zależności od długości i gęstości naturalnych włosów oraz od wybranego salonu) od 400 do 800 włosów.
Koszt jest zależny nie tylko od długości warkoczyków, ale również od tego, czy będą one plecione na naturalnych włosach (które muszą mieć co najmniej 7 centymetrów i być odpowiednio mocne i gęste), czy doczepiane będą warkoczyki syntetyczne. Ta druga opcja jest oczywiście droższa. Plecenie warkoczyków afrykańskich jest również czasochłonne i zajmuje kilka godzin.
Jak zrobić warkoczyki afrykańskie?
Warkoczyki afrykańskie może również zrobić w domu, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że zawsze bezpieczniej oddać się w ręce profesjonalisty. Warkoczyki plecione samemu i po raz pierwszy raczej nie będą idealnie gładkie i staranne.
Aby zrobić warkoczyki afrykańskie potrzebna nam będzie jednak druga osoba do pomocy, gdyż sami nie damy sobie rady. Nastawmy się też na kilka godzin żmudnej pracy, która może być świetną okazją do spędzenia czasu z przyjaciółką, siostrą czy mamą. W społecznościach afrykańskich plecenie warkoczyków jest bowiem formą socjalizacji i zacieśnienia więzi. Plecenie warkoczyków sprzyja długim rozmowom, zwierzeniom i żartom.
Jak zrobić warkoczyki afrykańskie? Wraz z osobą, która zaplecie w domowych warunkach, możecie to zrobić w kilku krokach:
1. Przygotuj włosy. Umyj je szamponem, wypłucz je chłodną wodą, wysusz i dokładnie rozczesz. Uwaga! Przed pleceniem warkoczyków nigdy nie nakładaj na włosy żadnej odżywki czy maski.
2. Podziel włosy na kilka równych, 2,5-centymetrowych sekcji. Wspomóż się grzebieniem. Pamiętaj, że ilość sekcji będzie się różniła u każdej osoby w zależności od gęstości włosów.
3. Każdą sekcję dziel po kolei na trzy pasma i zacznij pleść warkoczyki. Plecie się je identycznie jak tradycyjnie warkocze (z trzech pasm), ale od dołu i aż po sam czubek głowy. Kluczem jest precyzja i staranność: warkoczyki afrykańskie powinny być bardzo ciasno, równo i gładko zaplecione. Razem z osobą towarzyszącą uzbrójcie się w cierpliwość, a następnym razem powinno pójść sprawniej – praktyka czyni mistrza.
Warkoczyki afrykańskie: pielęgnacja
Jak pielęgnować warkoczyki afrykańskie, aby wyglądały jak najlepiej? Pamiętaj:
zrezygnuj z tłustych i gęstych kosmetyków do pielęgnacji włosów, bo trudno ci będzie je spłukać,
myj włosy szamponem rozcieńczonym wodą, a odżywkę nakładaj jedynie na same końce,
staraj się zawsze suszyć włosy suszarką; susz je letnim strumieniem i unikaj gorącego powietrza,
w słoneczne dni nakładaj na odsłonięte miejsce na głowie krem z filtrem UV lub noś nakrycia głowy,
związuj włosy przed snem, aby warkoczyki się nie poplątały,
gdy włosy są bardzo suche, spryskaj je nawilżającym sprayem lub wmasuj w nie olejek.
Ile czasu będziesz mogła cieszyć się warkoczykami? Utrzymają się one na włosach od 3 do 6 miesięcy – zależy to od tempa, w jakim rosną nam włosy. Później pojawiają się bowiem nieestetyczne odrosty, a nasze włosy są coraz bardziej przeciążone. Po rozpleceniu warkoczyków możemy wrócić do naszej "starej" fryzury, zrobić warkoczyki na nowo lub skrócić włosy.