Niemcy, podobnie jak Polska, mierzą się z czwartą falą pandemii koronawirusa. W związku z tym jeszcze do końca roku mają wejść nowe obostrzenia. W związku z tym kanclerz Angela Merkel oraz kandydat na kanclerza Olaf Scholz wraz z premierami krajów związkowych podjęli decyzję o wprowadzeniu ogólnokrajowych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Czwarta fala w Niemczech
Angela Merkel na czwartkowej konferencji prasowej w Berlinie przekazała obywatelom informacje związane z pandemią koronawirusa. Zgodnie z jej słowami, sytuacja jest bardzo poważna.
– Czwarta fala musi zostać przerwana. Obciążenie pracą w szpitalach dochodzi w niektórych przypadkach do punktu krytycznego. Ścisła kontrola przepisów będzie egzekwowana – zapowiedziała.
Angela Merkel: Obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu
Merkel podkreśliła również, że Rada Etyki zadecyduje o sprawie obowiązkowych szczepień jeszcze do końca tego roku.
– Uważam, że obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu – powiedziała i dodała, że jej zdaniem Bundestag powinien poddać dyskusji i głosowaniu taki obowiązek.
Zasada 2G
Rząd federalny Niemiec ustalił, że w obiektach kulturalnych i rozrywkowych ma obowiązywać zasada 2G. Zgodnie z nią do teatrów, kin, restauracji oraz innych obiektów będą mogły wejść tylko osoby zaszczepione (2G). Opcją dodatkową będzie zlecenie aktualnego testu na obecność COVID-19 (2G-plus).
Podobnie rzecz ma się ze sklepami – będą je mogły odwiedzić tylko osoby zaszczepione i wyleczone. Z tej zasady będą jednak wyłączone sklepy z artykułami codziennego użytku, tj. supermarkety i drogerie.
Nowe ograniczenia będą też dotyczyć spotkań. Osoby niezaszczepione będą mogły się spotkać jedynie z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego – zasada ta będzie dotyczyć także spotkań prywatnych.
Jeśli chodzi o imprezy, to maksymalna liczba osób biorących w nich udział będzie wynosiła odpowiednio 50 (dla wydarzeń organizowanych wewnątrz) i 200 (dla imprez organizowanych na świeżym powietrzu). W obu scenariuszach będzie obowiązywać zasada 2G oraz nakaz zakrywania nosa i ust.
Stadiony z kolei będą mogły zapełnić od 30 do 50 proc. miejsc. Maksymalna dopuszczalna liczba widzów nie będzie jednak mogła przekroczyć 15 tys. W wydarzeniach organizowanych na halach maksymalne procentowe obłożenie będzie takie samo. W takich wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć jednak jedynie 5 tys. widzów. W obu przypadkach także będzie obowiązywać zasada 2G lub ewentualnie 2G-plus.
"W krajach o wysokiej zachorowalności na infekcje należy w miarę możliwości odwoływać imprezy, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału widzów" – napisano w rezolucji.
Klubu oraz dyskoteki w tzw. hotspotach koronawirusa (miejscach, gdzie liczba zachorowań przekracza 350 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia) będą zamykane.
Bundestag niebawem zadecyduje o powszechnych szczepieniach obowiązkowych obok obowiązku szczepień w domach opieki i klinach. Olaf Scholz już opowiedział się za takim rozwiązaniem. W przyszłości farmaceuci, dentyści oraz personel pielęgniarski ma być uprawniony do podawania szczepień przeciw COVID-19.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut