PiS planuje powołać "operatora narodowego".
PiS planuje powołać "operatora narodowego". Fot. Anna Golaszewska/ East News
Reklama.
  • Rząd myśli o powołaniu "Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa", który pełniłby funkcję "operatora narodowego".
  • Oznacza to, że wszystkie sieci komórkowe funkcjonujące w Polsce miałyby dostęp do częstotliwości tylko i wyłącznie za jego pośrednictwem.
  • Podobne rozwiązania funkcjonują obecnie w państwach arabskich, Korei Południowej oraz Rosji.
  • Ustawa o cybebezpieczeństwie

    Pomysł na wspomnianą wcześniej zmianę jest zasygnalizowany w kolejnych poprawkach do procedowanej od kilku lat ustawy o cyberbezpieczeńśtwie. Ta dodana 12 października proponuje powołanie podmiotu o nazwie "Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa".
    Miałaby to być jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, pełniąca jednocześnie funkcję operatora telekomunikacyjnego, która jako jedyna miałaby bezpośredni dostęp do najnowocześniejszej sieci komórkowej 5G.
    Co to oznacza? Wszystkie działające do tej pory w Polsce sieci telefonii komórkowej (Play, Plus, Orange oraz T-Mobile), aby dostarczać najszybszy internet 5G w kraju będą mogły to robić jedynie za pośrednictwem "narodowego operatora", który będzie miał możliwość kontroli nad przesyłanymi danymi ich klientów oraz ich lokalizacją.

    "Operator narodowy" będzie siecią bazową

    Jak wynika ze źródeł "GW", "operator narodowy" przygotowywany jest do bycia pośrednikiem w dostarczaniu wszystkich częstotliwości, na których operują polskie sieci komórkowe. W jaki sposób zostanie to dokonane?
    Jeśli polskim operatorom nie zostaną przedłużone koncesje na częstotliwości, będą musieli zwrócić się do "operatora narodowego", aby im je udostępnił – OSSB ma działać w sposób podobny do hurtownika, który albo sprzedaje towar, albo nie.
    Pierwsze sygnały o takich zmianach pojawiły się już w 2018 roku. Wielu z telekomów w najbliższych latach kończą się dzierżawy częstotliwości. Sprawujący nad nimi kontrolę
    Urząd Komunikacji Elektronicznej nie odnosi się do wniosków o ich odnowienie.
    Co więcej, sieci komórkowe już teraz są zobowiązane do gromadzenia oraz udostępniania danych organom władzy. Obecnie jednak mają kontrolę nad tym, co i komu jest przekazywany. Powołanie "operatora narodowego" może jednak to zmienić.

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut