Kiedy ubierać choinkę? Zaraz po Halloween, po Andrzejkach, tydzień przed świętami, a może w dniu Wigilii? Ile osób, tyle opinii i zwyczajów w zakresie ubierania choinki.
Kiedy faktycznie należy ubierać choinkę? Zdania na ten temat są dziś podzielone. Tradycyjnie choinkę w Polsce ubiera się dopiero w wigilię 24 grudnia. Najczęściej robi się to w wigilijny poranek, aby była gotowa na wieczór - czas do wręczenia prezentów.
Skąd pochodzi tradycja ubierania choinki?
Dla większości Polaków choinka w salonie to uosobienie Bożego Narodzenia z którym wiążą wręcz rytualny charakter. Nie ma w tym nic dziwnego - wspólne dekorowanie choinki do doskonały sposób na spędzenie rodzinnych chwil. Wprowadzenie do domu choinki sygnalizuje początek sezonu świątecznego, a jej zniknięcie - koniec.
Historia choinek, jakie znamy w obecnej formie tak naprawdę sięga czasów starożytnego Egiptu i Rzymu. W Europie kilka krajów przypisuje sobie rozpoczęcie tradycji dekorowania zielonych drzewek. Łotwa upiera się, że ich zwyczaj dekorowania choinki datuje się na 1510 rok, a Estonia przypisuje sobie ten moment już w 1441 roku. Nie jest też do końca znany moment, w którym pogańskie zwyczaje zostały zaadaptowane przez chrześcijan. Jednak najczęściej mówi się o wpływie Niemiec w XIX wieku na wzrost popularności zielonego drzewka, choć źródła historyczne wspominają o tym już w XVI i XVII wieku. Prawdziwy boom na choinki nastąpił do kongresie wiedeńskim w 1815 roku przez zamożnych mieszkańców. Stopniowo wprowadzanie i ubieranie choinek została też przyjęte przez biedniejszych mieszkańców, aż stopniowo trend rozprzestrzenił się w całej Europie.
Obecnie w Ameryce ubieranie choinki rozpoczyna się zaraz po Święcie Dziękczynienia (i słynnym Black Friday) lub na początku Adwentu. Anglicy za to często dekorują swoje domy i choinki zaraz po Halloween. Ostatecznie decyzja o tym, kiedy ubierać choinkę jest mocno indywidualna.
Kiedy ubierać choinkę? Jedni mówią - jak najszybciej
Część osób z pewnością nie chce czekać tak długo na ubieranie choinki. Dlatego wykorzystuje się Mikołajki, jako okazję do budowania świątecznej atmosfery.
Dla jednych choinka pojawi się dopiero od połowy do końca grudnia, podczas gdy inni lubią zacząć dekorowanie dużo wcześniej, aby jak najlepiej budować atmosferę.
Tworzenie własnej tradycji rodzinnej, którą zawsze podtrzymujesz w okresie świątecznym, może być miłym zajęciem. Niekoniecznie musisz podążać za tradycjami rodziny, z której pochodzisz.
Szczególnie dla dzieci jest to kojące uczucie, gdy Wigilia zawsze przebiega w tej samej kolejności. Można się do tego przyzwyczaić, a Święta staną się tradycją, którą dziecko będzie dobrze znało i być może przekaże to dalszemu pokoleniu.
Jak udekorować choinkę?
Niektóre rodziny pielęgnują tradycję ozdabiania choinki tymi samymi dekoracjami co roku. Inne wolą zmieniać i unowocześniać ozdoby, aby nie wprowadzać nudy. Tak naprawdę nie ma ograniczeń w kwestii kreatywnego dekorowania choinki.
Aby zmniejszyć ilość stresu podczas dekorowania, wszystko należy odpowiednio przygotować. Na przykład, zanim zaczniesz dekorować choinkę bombkami, zamocuj wcześniej wszystkie lampki świąteczne.
Przyjmuje się, że na każde drzewo o wysokości 25 cm powinno przypadać od około 10 do 15 elementów dekoracyjnych. Przy dekorowaniu obowiązuje prosta zasada - nie wybieraj zbyt wielu kontrastowych kolorów. Postaw na harmonijne zestawienia. Duże, ciężkie bombki i łańcuchy załóż na dole choinki, a mniejsze i drobniejsze elementy ku wierzchołkowi. W ten sposób choinka zachowuje swój typowy kształt jodły. Na końcu drapowane girlandy i kokardki.