Sprzątanie po psie, wywieszanie flagi, czy udział w marszach? Czym jest nowoczesny patriotyzm? [Waszym zdaniem]

Czym jest dzisiaj patriotyzm?
Czym jest dzisiaj patriotyzm? Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta
"Niedługo okaże się, że jestem patriotą, ponieważ umyłem się rano przed wyjściem do roboty" – napisał Andrzej Gąsiorowski o "nowoczesnym patriotyzmie". To hasło od kilku lat robi furorę w publicystyce. Nie mają końca rozważania czym on jest. To codzienne sumienne wykonywanie swoich obowiązków w pracy, płacenie podatków czy tak jak dawniej - gotowość do stanięcia w obronie zagrożonej ojczyzny? Jak powinno się ten patriotyzm okazywać? Czy udział w marszach, demonstracjach i oficjalnych obchodach raz w roku wystarczy?


Każdego roku, 11 listopada, a nowo rozpoczynają się dyskusje nad tym, czym jest patriotyzm i jak powinno się go okazywać. Niektórzy oceniają, że więcej wspólnego z patriotyzmem ma sumienne wykonywanie obowiązków w pracy, niż wywieszenie raz na rok flagi albo pojawienie się pod pomnikiem w swoim mieście. Po internecie krążą obrazki porównujące patriotyzm prawicowy i nowoczesny (chociaż przeciwstawnym jest chyba lewicowy). Ten drugi rodzaj patriotyzmu przejawia się według autorów ikonografiki w płaceniu podatków, wspieraniu kultury czy sprzątaniu po psie.

Zobacz też: Monika Olejnik: Ktoś chyba zapomniał, że istnieje święto 11 listopada


Szczególnie ta ostatnia czynność budzi kontrowersje. "Analiza "nowoczesnego" patriotyzmu prowadzi do konstatacji, iż współczesne masy (a przecież nie tylko współczesne), które generalnie nie są skłonne do jakichkolwiek poświęceń, potrzebują (jednak) jakiegoś uświęcenia. Żyjąc w tym rozdarciu, postanowiły podnieść do rangi heroizmu banalne obowiązki, o których powinien pomyśleć każdy w miarę rozgarnięty osobnik" – napisał nasz bloger Andrzej Gąsiorowski.

Czytaj też: Jak przeżyć 11 listopada, by ekstremiści nie zepsuli nam Święta Niepodległości

Czy spełnianie codziennych obowiązków wobec szefów, rodziny, sąsiadów jest wystarczającym przejawem patriotyzmu? Może trzeba go okazywać w widoczny sposób, szczególnie w takie dni jak 11 listopada czy 3 maja? I jaka jest najlepsza droga okazywania swoich uczuć do ojczyzny? Wywieszenie flagi, udział w oficjalnych uroczystościach, imprezie sportowej (na przykład w Biegu Niepodległości) czy marszu organizowanym przez ugrupowania ideowe?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...