Marek Niedźwiecki, wcześniej radiowa Trójka, dziś Radio 357
Marek Niedźwiecki, wcześniej radiowa Trójka, dziś Radio 357 Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Reklama.
  • Na antenie Radia 357 w Nowy Rok – Top Radia 357
  • Radio Nowy Świat proponuje 1 stycznia całodzienny Koncert Noworoczny
  • Radiowa Trójka postanowiła zawalczyć o dawnych słuchaczy Topu, w Nowy Rok emituje 357 przebojów Trójki
  • O 9.00 przed mikrofonem internetowego Radia 357 zasiadł Marek Niedźwiecki. Legendarny twórca i autor Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia stację przy Myśliwieckiej opuścił wiosną 2020 r. po słynnej aferze z piosenką Kazika o Jarosławie Kaczyńskim.
    Dziś Niedźwiecki wraz z grupą dziennikarzy, którzy w 2020 r. odeszli z Trójki, tworzą internetowe Radio 357, swoją nazwą wyraźnie nawiązujące do swojej macierzystej stacji (adres Programu III to Myśliwiecka 3/5/7). Ekipa ta stara się kultywować trójkowe tradycje – jest więc świąteczny "Karp" czy choćby właśnie noworoczny Top.
    "Top Radia 357" od 9.00 do 21.00 prowadzą po kolei Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski i Piotr Stelmach.
    A mniej więcej w tym samym czasie, od 10.00 do 24.00 Program III Polskiego Radia proponuje "357 przebojów Trójki". Tę audycję mają prowadzić Tomasz Miara, Radosław Okrasko, Tomasz Żąda (jedyny z dawnej ekipy Trójki) oraz Łukasz Ciechański.
    Co ciekawe, na stronach Polskiego Radia w opisie audycji wyraźnie nawiązującej do nazwy Radia 357 znalazła się już lista utworów, jakie mają być zaprezentowane do północy. Gdy się ją prześledzi, łatwo zauważyć, że tytuły te w znacznej mierze pokrywają się z tymi, jakich należy się spodziewać w "Topie Radia 357".
    Radio 357 powołała przede wszystkim grupa dziennikarzy, która odeszła z Trójki po odwołaniu ze stanowiska dyrektora Kuby Strzyczkowskiego. Władze PiS zgodziły się na powołanie go wiosną 2020, aby w środku kampanii prezydenckiej załagodzić głośny konflikt. Niedługo po zwycięskich dla Andrzeja Dudy wyborach Strzyczkowski stracił fotel.
    Wielu tych, którzy Trójkę opuścili wcześniej lub zostali z niej zwolnieni, utworzyło w lipcu 2020 r. Radio Nowy Świat. Już pierwszego dnia nadawania Wojciech Mann powiedział: "To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest po prostu Radio Nowy Świat".

    W Nowy Rok Radio Nowy Świat idzie swoim tropem – proponuje słuchaczom całodzienny "Koncert Noworoczny". Prowadzą go m.in. Wojciech Mann, Joanna Kołaczkowska, Michał Nogaś, Katarzyna Kasia, Wojciech Waglewski czy Klaudiusz Slezak.
    Zarówno Radio Nowy Świat, jak i Radio 357 to stacje internetowe, finansowane dzięki wsparciu słuchaczy. Program III Polskiego Radia to nadawca publiczny, finansowany w znacznej mierze z abonamentu i podatków.
    Czytaj także: