MZ krytykuje "Do Rzeczy" za tekst o trzeciej dawce szczepionki na COVID-19.
MZ krytykuje "Do Rzeczy" za tekst o trzeciej dawce szczepionki na COVID-19. Fot. Lukasz Gdak/East News x screen / Twitter
Reklama.
  • Ministerstwo Zdrowia skrytykowało redakcję "Do Rzeczy" za artykuł o braku naukowych podstaw do powszechnego szczepienia trzecią dawką.
  • Publikacja, na którą powołuje się tygodnik opiera się na nieaktualnych danych.
  • "Do Rzeczy" o sensie 3. dawki szczepionki

    W minioną niedzielę "Do Rzeczy" opublikowało artykuł na temat trzeciej dawki szczepionki koronawirusa. "Sens podawania przypominającej dawki szczepionki na COVID jest wątpliwy" – brzmi pierwsze zdanie artykułu.
    Autor tekstu powołuje się przy tym na pracę naukowców z czasopisma "The Lancet". Naukowcy wskazywali w niej, że "dostępne badania nie dostarczają wiarygodnych dowodów na znaczący spadek ochrony przed ciężkim przebiegiem, która jest pierwszorzędnym celem szczepienia".
    "Specjaliści piszą, że "potrzebna jest uważna i jawna analiza napływających danych tak, by decyzje były powodowane wiarygodnymi przesłankami naukowymi, a nie politycznymi" – czytamy dalej.
    Publikacja pochodzi jednak z września zeszłego roku, kiedy o stosowaniu 3. dawki szczepionki na koronawirusa dopiero zaczynało się mówić, ale już niektórzy eksperci wskazywali że powinno się ją rekomendować dla osób o słabszej odporności. Od tego czasu nasz stan wiedzy na temat dodatkowego szczepienia znacznie się zmienił.

    MZ: Sprzyjacie antyszczepionkowcom

    Konserwatywny tygodnik szybko z błędu wyprowadziło Ministerstwo Zdrowia. "Szanowna Redakcjo. To, że sprzyjacie antyszczepionkowcom, pod płaszczykiem wolności dyskusji, chyba już nikogo nie dziwi. Dziwi natomiast, że bez żadnej dziennikarskiej refleksji przytaczacie tekst 'The Lancet' z września 2021 w styczniu 2022" – wskazano.

    "O rzetelności dziennikarskiej wspominać nie będziemy, bo za mało tu miejsca. Od września 21 pojawiały się nowe dowody naukowe i rekomendacje instytucji i towarzystw naukowych dot. skuteczności 3 dawki. O tym pewnie napiszecie za pół roku, jak dotrzecie do tych publikacji" – dodaje resort, wbijając szpilę "Do Rzeczy".
    Czytaj także:

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut