Nadszedł czas na podsumowania 2021 roku. Jak się okazuje, "Wiadomości" TVP nawiązały wyjątkową współpracę z braćmi Karnowskimi. Publicyści występowali w roli ekspertów aż 212 razy. Nie byli jedyni pod tym względem w roli "ekspertów".
Bracia Karnowscy wystąpili w "Wiadomościach" TVP 212 razy
"Karnowscy wystąpili w 212 głównych wydaniach Wiadomości udzielając w sumie co najmniej 231 wypowiedzi" – czytamy w jednym z tweetów przedstawiającym kadry w wieczornych wydań ubiegłorocznych "Wiadomości" TVP.
Internauta od dwóch lat śledzi i analizuje wydania "Wiadomości" TVP. Jak zauważył. słynne "fur Deutschland", "danke" w wydaniu Donalda Tuska wyemitowano 119 razy w 67 wydaniach. Identyczny kadr przedstawiano widzom od 16 stycznia do 28 grudnia.
Poza braćmi Karnowskimi "imponującą" liczbę wystąpień ma na swoim koncie prawicowy publicysta Adrian Stankowski. Z jego opiniami na antenie TVP mogliśmy zapoznać się 134 razy.
Od 10 stycznia do 30 grudnia aż 22 razy pokazano, jak Angela Merkel "odkręca gaz" podczas konferencji prasowej dotyczącej Nord Stream 2. Wypowiedź Rafała Trzaskowskiego o konieczności zamknięcia kopalni w Turowie przedstawiono zaś 31 razy.
Co ciekawe, 31 razy "Wiadomości" TVP przedstawiły zaciśniętą pięść Donalda Tuska, by wykazać jego zdenerwowanie oraz zestresowanie silną pozycją rządu Prawa i Sprawiedliwości w Polsce.
Kim są bracia Karnowscy? Naczelni eksperci "Wiadomości" TVP słyną z kontrowersyjnych poglądów
Bracia Karnowscy przebili się do szerokiej opinii publicznej głównie dzięki dobrej współpracy z Telewizją Polską. Przed laty obaj sami byli pracownikami stacji.
Michał Karnowski zaczynał w "Gazecie Olsztyńskiej", jednak prędko przeszedł do "Jazdy kulturalnej" w TVP2. Od 2001 do 2006 pracował dla "Newsweek Polska", a następnie dla "Polska The Times".
W 2010 założył własne medium – wPolityce.pl. Publikuje także w tygodniku swojego brata "Sieci". W 2019 roku serwis Karnowskiego został uznany za producenta "śmieciowych newsów" przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Jacek Karnowski zaś pierwsze kroki w branży stawiał w 1998 roku, gdy został reporterem BBC. Od 2005 do 2007 roku zaś był reporterem "Wiadomości" TVP, w których teraz występuje z pozycji eksperta.
Publicysta kierował także redakcją "Panoramy" w TVP2, a od 2009 do 2010 był redaktorem naczelnym wieczornego wydania dziennika informacyjnego. Współtworzył wPolityce.pl, a od 2012 roku założył własne medium – "Sieci".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut