Inflacja, niejasności w Polskim Ładzie, utrzymująca się na wysokim poziomie liczba zgonów w związku z COVID-19 czy też kryzys na granicy polsko-białoruskiej. To wszystko mogło sprawić, że Polacy nie mają najlepszych opinii na temat minionego roku, ale też nie widzą w jasnych barwach roku 2022. W najnowszym sondażu ankietowani wskazali, czego najbardziej obawiają się w nadchodzącym czasie.
Aż 70 proc. Polaków oceniło, że sprawy w naszym kraju w 2021 roku zmierzały w złym kierunku
Z najnowszego sondażu wynika, że w 2022 roku Polacy najbardziej obawiają się drożyzny
W badaniu zrealizowanym dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zapytano Polaków o to, w jakim kierunku zmierzały sprawy w Polsce w 2021 roku. Jak podsumowaliśmy miniony rok? Aż 70 proc. ankietowanych oceniło, że sprawy w naszym kraju przez ostatnie 365 dni zmierzały w "raczej złym" (37 proc.) lub "bardzo złym" (33 proc.) kierunku.
Pozytywne odczucia miało zaledwie 16 proc. Polaków. W tym opinię "raczej dobrą" wyrażało 12 proc., a "bardzo dobrą" 4 proc. badanych. 14 proc. pytanych wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć".
W przypadku pytań o 2022 rok wyniki prezentowały się tylko trochę lepiej. Negatywne prognozy wyraziło 55 proc. ankietowanych, pozytywne – 21 proc., a 24 proc. pytanych nie miało zdania w tej kwestii.
W sondażu zapytano także o konkretne obawy, z którymi zmagają się Polacy na początku 2022 roku. Dominującym problemem okazała się wszechobecna drożyzna, czyli wysokie ceny żywności, prądu czy gazu. Ten punkt wskazało aż 64 proc. respondentów.
Warto wspomnieć, że w innym sondażu Polacy ocenili, że to rząd jest głównym winnym podwyżek cen gazu i energii. Tak wskazało 40,4 proc. respondentów. 15 proc. ankietowanych stwierdziło wówczas, że powodem drożyzny jest polityka klimatyczna UE.
W badaniu dla WP na dalszych miejscach ankietowani wymienili piątą falę pandemii COVID-19 (11 proc.), pogarszającą się sytuację geopolityczną na świecie (7 proc.), kryzys na granicy polsko-białoruskiej (5 proc.) oraz inne (1 proc.). 6 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazań konkretnych problemów. Kolejne 6 proc. zadeklarowało natomiast, że nie ma żadnych szczególnych obaw.
Sondaż przeprowadzano od 31 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022 na panelu Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie 1069 pełnoletnich osób.
O negatywnych nastrojach Polaków związanych z inflacją mógł niedawno przekonać się nasz reporter, który udał się na warszawskie ulice, by spytać Warszawiaków o to, czy zauważyli podwyżki cen.
– Lepiej pan o podwyżki mnie nie pyta. Staram się być osobą kulturalną, więc nie chcę używać słów niecenzuralnych – odpowiedziała mieszkanka Warszawy. – Czas umierać po prostu – skwitował kolejny rozmówca naTemat.