W najbliższy piątek przypada trzecia rocznica śmierci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Miasto w związku z tym przygotowało specjalny program uroczystości. W czwartek z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Napisz do mnie:
natalia.kaminska@natemat.pl
Przypomnijmy, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zginął w wyniku odniesionych ran podczas finału WOŚP 13 stycznia 2019 roku.
Dulkiewicz: pamięć o Adamowiczu jest żywa
– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – przypomina Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska, cytowana przez miejski ratusz.
– Do wielu wydarzeń można dołączyć w rygorze sanitarnym lub online. Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi – dodała.
Program uroczystości przygotowanych przez miasto z tej okazji jest bardzo bogaty. W czwartek o godz. 19.30 w okolicy Katowni w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do zamachu, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy: wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.
Znów rozbrzmi "The Sound of Silence"
Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza. Utwór zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
Po godzinie 20 w Bazylice Mariackiej złożone zostaną kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza, a oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
Z kolei w piątek w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego prezentacja pt. "Paweł Adamowicz jako gdańszczanin", przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO). Zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, w tym europosłanki Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.
Dodatkowo w piątek w południe w Europejskim Centrum Solidarności nastąpi ogłoszenie laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie to przyznawane za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości zostało ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.
Wśród rocznicowych obchodów są też m.in. msza św. dla zmarłego prezydenta, różne wystawy i koncerty oraz dyskusje.
Europejskie Centrum Solidarności uczci rocznicę pod hasłem "Dobre słowo/słowo złe". Od wtorku do niedzieli w godzinach wieczornych na fasadzie ECS prezentowana będzie iluminacja prezentująca zdjęcia z czasów aktywności zawodowej Pawła Adamowicza, ale i dni żałoby, która nastała po jego śmierci.