Ostatniej doby odnotowano prawie 40 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 248 osób. Taka liczba zakażonych to rekord od początku pandemii w Polsce. Jest też prawie 1400 przypadków Omikronu.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Napisz do mnie:
natalia.kaminska@natemat.pl
– Mamy 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 248 osób – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Radia Plus. Taka liczba zakażonych to rekord od początku pandemii w Polsce (podczas III fali rekord wynosił ponad 35 tys.). Jest też 1390 przypadków Omikronu.
Źle było też w czwartek. Tego dnia było 32 835 nowych zakażeń koronawirusem. Jak podało wczoraj MZ, zmarło wtedy 315 osób.
Zagrożeniem dla Polski jest Omikron
Dodajmy, że na całym świecie wariant Omikron zaczyna już wypierać swojego poprzednika – Deltę. Najnowsza mutacja oficjalnie dotarła do Polski 16 grudnia i jak na razie nie dominuje w raportach, ale eksperci zgodnie podkreślają, że to tylko kwestia czasu.
Sam minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje, że nowy wariant koronawirusa zdominuje pozostałe mutacje w Polsce już w ostatnich dniach stycznia.
Wiadomo też, że nowy wariant SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy od poprzedniego, a z raportów przygotowywanych przez ekspertów wynika, że niemal połowa mieszkanek i mieszkańców Polski może się nim zakazić.
Na szczęście z ustaleń naukowców wynika, że Omikron powoduje łagodniejszą chorobę. Choć nie jest jeszcze jasne, czy to dlatego, że jesteśmy już częściowo na niego uodpornieni czy też jest mniej zjadliwy.
– Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że wariant koronawirusa Omikron atakuje górne drogi oddechowe, powodując jednak łagodniejsze objawy zakażenia niż poprzednie warianty – wskazywał na początku stycznia Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom. Omikron często przypomina zatem zwykle przeziębienie, z objawami takimi jak katar, dreszcze, zmęczenie, bóle mięśni czy kichanie.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut