Wszystko wskazuje na to, że prace nad nową ustawą, która umożliwi pracodawcy wgląd w szczepienia pracownika, zbliżają się do końca. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zdradził, jaka jest strategia partii rządzącej ws. kontrowersyjnego projektu oraz kiedy zostanie on poddany pod głosowanie.
Wicerzecznik PiS zapowiedział, kiedy posłowie zajmą się ustawą o weryfikacji szczepień.
Radosław Fogiel zapewnił, że projekt ma poparcie większości klubu PiS i zostanie wkrótce uchwalony.
"Ta ustawa jest dogłębnie przepracowana" – zapewniał.
Dalsze losy ustawy ws. weryfikacji szczepień
Przypomnijmy, że projekt ustawy ws. weryfikacji covidowej został przedstawiony przez Czesława Hoca jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Nowe przepisy wywołały wiele kontrowersji. Przedsiębiorcy będą mogli bowiem kontrolować zaszczepienie pracownika, a jeśli ten nie będzie go miał, zmniejszyć jego bezpośredni kontakt z klientami.
Do tej pory ustawy nie udało się uchwalić. Jednak wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiedział w sobotę na antenie radiowej "Trójki", że wkrótce się to zmieni.
– Otrzymałem zapewnienie, że ustawa, która znajduje się w Sejmie, będzie procedowana. Będzie poddana drugiemu czytaniu i w niej pokładam nadzieję na skuteczną walkę z piątą falą – zdradził polityk. Podkreślił, że tzw. ustawa Hoca, jest "kluczowym narzędziem do walki z piątą falą".
Fogiel: Większość klubu PiS opowie się za ustawą
Wicerzecznik PiS jest przekonany, że "większość klubu" będzie za wprowadzeniu ustawy i nie jest konieczne wprowadzenie dyscypliny partyjnej podczas głosowania. – Ta ustawa jest przepracowana, jeśli można tak to określić, dość dogłębnie. Było wysłuchanie publiczne – mówił polityk PiS.
Określił też, kiedy może dojść do głosowania. – Myślę, że na nadchodzącym, w najbliższym tygodniu, posiedzeniu Sejmu ta ustawa trafi pod obrady parlamentu – poinformował.
– Nie jest tajemnicą, że jest pewne środowisko, które ma wątpliwości co do tych rozwiązań (....) Ja tych wątpliwości nie podzielam, ale równocześnie musimy brać to pod uwagę – podkreślił. Przypomnijmy, że najmocniej ustawie sprzeciwiają się połowie skupieni wokół Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu.
– Dyscyplina w tej sytuacji prawdopodobnie by tylko zwiększyła zamieszanie i wcale nie przyniosła rozwiązań, w związku z tym – takie są decyzje podjęte przez kierownictwo klubu – stwierdził Fogiel.
Niedzielski: Ważny i krytyczny projekt
W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że projekt ustawy Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. – Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje, jak ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest w tej chwili procedowana w Sejmie – mówił.
We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła projekt, zwracając uwagę na to, że jest to "projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy".
Co więcej, rzecznik rządu Piotr Müller wskazywał, że stanowisko rządu w tej sprawie ma "wzmocnić" projekt również politycznie; wskazywał też, że propozycja "jest rozsądnym kompromisem pomiędzy różnymi środowiskami".