Agata Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim posłanki Koalicji Obywatelskiej, by podjąć debatę na temat nowelizacji Prawa oświatowego, nazywanego ustawą "Lex Czarnek". Jak przekazała Kinga Gajewska (PO), pierwsza dama podziela obawy opozycji w sprawie ustawy Przemysława Czarnka.
O godzinie 12.00 Agata Duda przyjęła przedstawicielki opozycji, by przedyskutować proponowaną przez rząd ustawę o zmianie Prawa oświatowego.
Agata Duda spotka się z posłankami opozycji. Tematem "Lex Czarnek"
"Trwa spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama podziela nasze obawy dotyczące Lex Czarnek" – przekazała za pośrednictwem Twittera Kinga Gajewska.
Warto podkreślić, że pierwsza dama przez lata uczyła języka niemieckiego w jednym z krakowskich liceów. Nauczycielka powinna więc znać od poszewki problemy polskich szkół.
"Uzbroimy Panią Prezydentową w argumenty przeciw Lex Czarnek. Musi znaleźć w sobie siłę kobiety, nauczycielki, by przekonać męża do zawetowania ustawy" – zapewniała Gajewska jeszcze przed spotkaniem.
Po zakończeniu spotkania przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa posłanek Koalicji Obywatelskiej, podczas której przedstawione zostaną szczegóły ze spotkania z Agatą Dudą.
Opozycja walczy z "Lex Czarnek"
Przypomnijmy, że konflikt dotyczący zmian w oświacie zaczął eskalować w grudniu. Wówczas łączone komisje edukacji i obrony narodowej – dzięki opozycji – odroczyły prace nad "Lex Czarnek" do stycznia.
Kolejnym zwycięskim głosowaniem opozycji była senacka komisja edukacji i obrony narodowej. Organ, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość, negatywnie zaopiniował ustawę rządu.
Senat najprawdopodobniej przekaże do Sejmu uchwałę o odrzuceniu projektu w całości. Zjednoczona Prawica ma jednak niezbędną większość, by przepchnąć dokument prosto na biurko prezydenta.
Spotkanie posłanek Koalicji Obywatelskiej z Agatą Dudą jest ostatnią szansą, by doprowadzić do odrzucenia nowelizacji Prawa oświatowego.
"Lex Czarnek" – o co chodzi?
Najbardziej niepokojącą propozycją Przemysława Czarnka jest znaczne wzmocnienie nadzoru kuratora nad szkołami. Odbędzie się to kosztem samorządów, dyrekcji, rodziców, nauczycieli i uczniów.
Kurator będzie mógł decydować, które organizacje pozarządowe będą mogły wejść do szkoły, by prowadzić zajęcia dla uczniów. Jak przekazało OKO.press specjalne wytyczne w tej sprawie przyjęła już małopolska kurator oświaty.
Na liście przekazanej Barbarze Nowak przez Ordo Iuris znalazł się cały szereg prorównościowych stowarzyszeń i fundacji. Co ciekawe, poza edukatorami seksualnymi czy organizacjami feministycznymi i demokratycznymi, wśród grup na ocenzurowanym znalazł się... Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Znacznie łatwiejsze będzie również zwolnienie dyrektora, jeśli ten nie będzie stosował się do zaleceń kuratorium.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut