Kim są dziewice konsekrowane? Ich liczba w Polsce jest zaskakująca
redakcja naTemat
02 lutego 2022, 12:27·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 lutego 2022, 12:27
Kobiety, które postanawiają trwać stale w stanie dziewictwa istniały w religii chrześcijańskiej od samego początku – pisano już o nich w drugim wieku. Kim są dziewice konsekrowane i ile jest ich w Polsce?
Reklama.
Dziewice konsekrowane to kobiety, które do końca życia postanowiły trwać w stanie dziewictwa. Konsekracji udziela się zarówno mniszkom, jak i kobietom świeckim.
Znaną dziewicą konsekrowaną była Katarzyna ze Sienny, którą Kościół Katolicki uważał za patronkę Europy.
Ile jest dziewic konsekrowanych w Polsce?
Kim są dziewice konsekrowane?
Dziewicami konsekrowanymi w Kościele katolickim są kobiety, które zdecydowały się na indywidualną formę życia konsekrowanego. Ordynariusz diecezji może udzielić konsekracji zarówno mniszkom, jak i kobietom świeckim.
W ramach tego rytuału, dziewice konsekrowane zobowiązują się publicznie do zachowania dziewictwa przez całe życie. Świeckie kobiety, które podejmują się tego zobowiązania, nie są zobligowane do życia wspólnego, jednak mają prawo zrzeszania się.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, definicja stanu dziewic konsekrowanych ujęta w kanonie 604. prezentuje się następująco:
§ 1. Do wspomnianych form życia konsekrowanego dochodzi stan dziewic, które – wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa – są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi. (Kanon 604, § 1.)
Na przestrzeni wieków liczba dziewic konsekrowanych w Kościele ulegała zmianie, jednak wyraźnie zmniejszyła się wraz z pojawieniem się zgromadzeń zakonnych. Jedną ze słynnych dziewic konsekrowanych była Katarzyna ze Sieny (1347-1380), którą Kościół katolicki uznawał za patronkę Europy.
Wraz z wejściem w moc dekretów Soboru Laterańskiego II (1139) przestano udzielać konsekracji dziewicom żyjącym na świecie, jednak zwyczaj ten powrócił wraz z Soborem Watykańskim II (1962-1965).
Ile jest dziewic konsekrowanych w Polsce?
Zgodnie ze stanem na grudzień 2021 roku, w Polsce jest 365 dziewic konsekrowanych. Najwięcej jest w diecezji krakowskiej, a najmniej w diecezji gnieźnieńskiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej, sosnowieckiej oraz drohiczyńskiej.
Oto dokładne statystyki dziewic konsekrowanych w poszczególnych diecezjach: