Mateusz Morawiecki do dymisji? Jarosław Gowin wskazał, kogo Jarosław Kaczyński szykuje na jego następcę. Kim jest Piotr Nowak?
Mateusz Morawiecki do dymisji? Jarosław Gowin wskazał, kogo Jarosław Kaczyński szykuje na jego następcę. Kim jest Piotr Nowak? Fot. Sergei Supinsky / AFP / East News
Reklama.
Od kilku tygodni w mediach pojawiają się doniesienia o nadchodzącej dymisji Mateusza Morawieckiego. W ostatnim wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Kaczyński zapowiedział "decyzje personalne" po zamieszaniu wynikającego z wdrażania Polskiego Ładu.

Jarosław Kaczyński wymieni Mateusza Morawieckiego na Piotra Nowaka?

W rozmowie z Onetem Jarosław Gowin wskazał, że według zakulisowych doniesień obecny prezes Rady Ministrów ma zostać zastąpiony przez Piotra Nowaka. – Są takie pogłoski, że Jarosław Kaczyński szykuje go do roli premiera – wyjawił.
– Moim zdaniem do końca tej kadencji pozostanie Mateusz Morawiecki, a Piotr Nowak będzie trzymany w kuluarach, żeby Morawiecki nie czuł się zbyt pewnie – dodał szef Porozumienia.
Gowin przewiduje, że pozycja szefa rządu jest regularnie osłabiana w ramach rozgrywek wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Jak wyjaśnił, powołanie Nowaka na stanowisko premiera byłoby radykalnym osłabieniem pozycji Morawieckiego.
Były wicepremier nie przewiduje jednak upadku większości sejmowej po przegranym głosowaniu ws. "Lex Kaczyński". – PiS przegrał głosowanie jednorazowo (...). Jest to konstruktywne wotum nieufności (...). Nie sądzę, żeby udało się znaleźć kandydata na premiera – ocenił.

Kim jest Piotr Nowak? Minister rozwoju i technologii może zastąpić Mateusza Morawieckiego

Ekonomista i cybernetyk jest w rządzie Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku. Wcześniej pracował jako dealer walutowy w Powszechnej Kasie Oszczędności Banku Polskim. Od 2006 do 2010 roku pełnił funkcję wiceprezesa londyńskiego funduszu hedgingowego.
Przed wejściem do Rady Ministrów Piotr Nowak miał krótki epizod w Kancelarii Prezydenta RP. Od lutego do sierpnia 2015 roku był tam ekspertem do spraw gospodarczych. W grudniu tego samego roku został zatrudniony na stanowisku podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
W styczniu 2021 rozpoczął pracę poza Radą Ministrów. Został bowiem zatrudniony w charakterze doradcy dyrektora zarządzającego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie.
W październiku 2021 roku przejął stery w ministerstwie rozwoju i technologii w ramach drugiego rządu Mateusza Morawieckiego.
Czytaj także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut