nt_logo

Nie oderwiesz się od ekranu. Oto 6 filmów, które napędzają porywające tajemnice i zagadki

Maja Mikołajczyk

20 lutego 2022, 18:11 · 3 minuty czytania
Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby czasami odciąć się od wszystkiego i zapomnieć się całkowicie w filmowym świecie. Jednymi z najbardziej angażujących filmów są te wciągające nasz umysł skomplikowanymi zagadkami i porywającymi tajemnicami – oto lista tytułów, dzięki którym nie oderwiecie się od ekranu.


Nie oderwiesz się od ekranu. Oto 6 filmów, które napędzają porywające tajemnice i zagadki

Maja Mikołajczyk
20 lutego 2022, 18:11 • 1 minuta czytania
Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby czasami odciąć się od wszystkiego i zapomnieć się całkowicie w filmowym świecie. Jednymi z najbardziej angażujących filmów są te wciągające nasz umysł skomplikowanymi zagadkami i porywającymi tajemnicami – oto lista tytułów, dzięki którym nie oderwiecie się od ekranu.
6 filmów, których akcje napędzają tajemnice i zagadki. Fot. kadr z filmu "Tajemnice Silver Lake"
  • Filmy, które sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu, to najczęściej te z akcją napędzaną porywającymi tajemnicami i skomplikowanymi zagadkami.
  • Takimi filmami są często kryminały, ale niekoniecznie – na takich motywach często oparte są także thrillery i dramaty psychologiczne.
  • Na naszej liście znajdziecie angażujące filmy najlepszych reżyserów wszechczasów, takich jak Francis Ford Coppola oraz wschodzących gwiazd, wśród których jest David Robert Mitchell.

6 filmów, których akcje napędzają tajemnice i zagadki

6. Małe rzeczy, reż. John Lee Hancock

W "Małych rzeczach" (dostępnych od niedawna na HBO GO) Rami Malek ("Mr. Robot", "Bohemian Rhapsody") wciela się w młodego obiecującego detektywa Jima, któremu w śledztwie na tropie mordercy pomaga legendarny policjant Deke (Denzel Washington).

Czy robotnik, w którego wciela się Jared Leto ("Dom Gucci") faktycznie jest zabójcą, czy tylko pogrywa sobie ze zdesperowanymi gliniarzami? Ujawniona w zakończeniu "odpowiedź" na to pytanie solidnie was zaskoczy.

5. Fuga, reż. Agnieszka Smoczyńska

Agnieszka Smoczyńska to jedna z bardziej obiecujących współczesnych polskich reżyserek. Jej "Córki dancingu" zrobiły karierę na całym świecie i zdobyły nagrodę na prestiżowym festiwalu kina niezależnego Sundance, m.in. dzięki czemu twórczyni miała okazję współpracować przy międzynarodowej produkcji Netflixa "Warrior Nun".

"Fuga" to thriller psychologiczny o kobiecie, która znika i odnajduje się dopiero po dwóch latach. Alicja ma amnezję i niczego nie pamięta – dopiero przebłyski wspomnień pozwalają jej wrócić do traumatycznych wydarzeń z przeszłości.

4. Memento, reż. Christopher Nolan

"Memento" to jeden z pierwszych filmów Christophera Nolana ("Tenet", "Mroczny rycerz"), który jest jednak dużo bardziej kameralny niż współczesne, bombastyczne kino twórcy "autorskich" blockbusterów.

W thrillerze kryminalnym z 2000 roku głównym bohaterem jest szukający mordercy swojej żony Leonard (Guy Pearce), który ze względu na utratę pamięci krótkotrwałej kompulsywnie robi notatki i zdjęcia, a część informacji tatuuje sobie na ciele. Śledząc wydarzenia w odwróconej chronologii widzowie razem z mężczyzną poznają wstrząsającą prawdę.

3. Rozmowa, reż. Francis Ford Coppola

"Rozmowa" to thriller psychologiczny legendarnego Francisa Forda Coppoli ("Ojciec chrzestny", "Czas apokalipsy") wzorowany nieco na nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes francuskim "Powiększeniu" Michelangela Antonioniego.

Bohater filmu Coppoli Harry Caul (w tej roli dwukrotny laureat Oscara Gene Hackman) jest specjalistą od podsłuchów, który zaczyna podejrzewać, że ktoś wykorzystuje jego umiejętności w celu morderstwa młodej pary. Nad filmem unosi się zagadka: czy mężczyzna ma rację, czy popada w paranoję?

2. Okno na podwórze, reż. Alfred Hitchcock

Na tej liście nie mogło zabraknąć mistrza suspensu napędzanego trzymającymi w napięciu intrygami, czyli Alfreda Hitchcocka. "Okno na podwórze" to jedno z jego wiekopomnych dzieł, które doczekało się masy naśladowców.

Fotograf L.B. 'Jeff' Jeffries na skutek wypadku zostaje przykuty do wózka. Znudzony mężczyzna zaczyna podglądać swoich sąsiadów i pewnego dnia zszokowany orientuje się, że najprawdopodobniej jest świadkiem morderstwa. Jeśli rozczarowała was inspirowana dziełem Hitchcocka "Kobieta w oknie", sięgnijcie po tego klasyka z Jamesem Stewartem i Grace Kelly w rolach głównych – na pewno się nie zawiedziecie.

1. Tajemnice Silver Lake, reż. David Robert Mitchell

David Robert Mitchell to reżyser znakomitego horroru "Coś za mną chodzi", który między innymi przez naTemat został oceniony jako jeden z najlepszych filmów grozy dekady. Jego drugi (i póki co ostatni) film nakręcony w 2018 roku nie jest horrorem sensu stricto, ale nie brakuje w nim mrocznych i niepokojących wątków.

"Tajemnice Silver Lake" to inspirowany starym hollywoodzkim kinem i pełen popkulturowych tropów kryminał w stylu filmów noir, opowiadający o nieudaczniku, który zamienia się w domorosłego detektywa, gdy znika jego atrakcyjna sąsiadka. Sam (w tej roli nominowany w tym roku do Oscara Andrew Garfield) trafi dzięki temu na trop wielkiego spisku, w który zaangażowany jest cały showbiznes.

Może Cię zainteresować również: