Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby czasami odciąć się od wszystkiego i zapomnieć się całkowicie w filmowym świecie. Jednymi z najbardziej angażujących filmów są te wciągające nasz umysł skomplikowanymi zagadkami i porywającymi tajemnicami – oto lista tytułów, dzięki którym nie oderwiecie się od ekranu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Filmy, które sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu, to najczęściej te z akcją napędzaną porywającymi tajemnicami i skomplikowanymi zagadkami.
Takimi filmami są często kryminały, ale niekoniecznie – na takich motywach często oparte są także thrillery i dramaty psychologiczne.
Na naszej liście znajdziecie angażujące filmy najlepszych reżyserów wszechczasów, takich jak Francis Ford Coppola oraz wschodzących gwiazd, wśród których jest David Robert Mitchell.
6 filmów, których akcje napędzają tajemnice i zagadki
6. Małe rzeczy, reż. John Lee Hancock
W "Małych rzeczach" (dostępnych od niedawna na HBO GO) Rami Malek ("Mr. Robot", "Bohemian Rhapsody") wciela się w młodego obiecującego detektywa Jima, któremu w śledztwie na tropie mordercy pomaga legendarny policjant Deke (Denzel Washington).
Czy robotnik, w którego wciela się Jared Leto ("Dom Gucci") faktycznie jest zabójcą, czy tylko pogrywa sobie ze zdesperowanymi gliniarzami? Ujawniona w zakończeniu "odpowiedź" na to pytanie solidnie was zaskoczy.
5. Fuga, reż. Agnieszka Smoczyńska
Agnieszka Smoczyńska to jedna z bardziej obiecujących współczesnych polskich reżyserek. Jej "Córki dancingu" zrobiły karierę na całym świecie i zdobyły nagrodę na prestiżowym festiwalu kina niezależnego Sundance, m.in. dzięki czemu twórczyni miała okazję współpracować przy międzynarodowej produkcji Netflixa "Warrior Nun".
"Fuga" to thriller psychologiczny o kobiecie, która znika i odnajduje się dopiero po dwóch latach. Alicja ma amnezję i niczego nie pamięta – dopiero przebłyski wspomnień pozwalają jej wrócić do traumatycznych wydarzeń z przeszłości.
4. Memento, reż. Christopher Nolan
"Memento" to jeden z pierwszych filmów Christophera Nolana ("Tenet", "Mroczny rycerz"), który jest jednak dużo bardziej kameralny niż współczesne, bombastyczne kino twórcy "autorskich" blockbusterów.
W thrillerze kryminalnym z 2000 roku głównym bohaterem jest szukający mordercy swojej żony Leonard (Guy Pearce), który ze względu na utratę pamięci krótkotrwałej kompulsywnie robi notatki i zdjęcia, a część informacji tatuuje sobie na ciele. Śledząc wydarzenia w odwróconej chronologii widzowie razem z mężczyzną poznają wstrząsającą prawdę.
3. Rozmowa, reż. Francis Ford Coppola
"Rozmowa" to thriller psychologiczny legendarnego Francisa Forda Coppoli ("Ojciec chrzestny", "Czas apokalipsy") wzorowany nieco na nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes francuskim "Powiększeniu" Michelangela Antonioniego.
Bohater filmu Coppoli Harry Caul (w tej roli dwukrotny laureat Oscara Gene Hackman) jest specjalistą od podsłuchów, który zaczyna podejrzewać, że ktoś wykorzystuje jego umiejętności w celu morderstwa młodej pary. Nad filmem unosi się zagadka: czy mężczyzna ma rację, czy popada w paranoję?
2. Okno na podwórze, reż. Alfred Hitchcock
Na tej liście nie mogło zabraknąć mistrza suspensu napędzanego trzymającymi w napięciu intrygami, czyli Alfreda Hitchcocka. "Okno na podwórze" to jedno z jego wiekopomnych dzieł, które doczekało się masy naśladowców.
Fotograf L.B. 'Jeff' Jeffries na skutek wypadku zostaje przykuty do wózka. Znudzony mężczyzna zaczyna podglądać swoich sąsiadów i pewnego dnia zszokowany orientuje się, że najprawdopodobniej jest świadkiem morderstwa. Jeśli rozczarowała was inspirowana dziełem Hitchcocka "Kobieta w oknie", sięgnijcie po tego klasyka z Jamesem Stewartem i Grace Kelly w rolach głównych – na pewno się nie zawiedziecie.
1. Tajemnice Silver Lake, reż. David Robert Mitchell
"Tajemnice Silver Lake" to inspirowany starym hollywoodzkim kinem i pełen popkulturowych tropów kryminał w stylu filmów noir, opowiadający o nieudaczniku, który zamienia się w domorosłego detektywa, gdy znika jego atrakcyjna sąsiadka. Sam (w tej roli nominowany w tym roku do Oscara Andrew Garfield) trafi dzięki temu na trop wielkiego spisku, w który zaangażowany jest cały showbiznes.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.