nt_logo

Gubisz się w Śródziemiu? Wyjaśniamy, kim są bohaterowie w nowym "Władcy Pierścieni"

Zuzanna Tomaszewicz

21 lutego 2022, 09:16 · 4 minuty czytania
Niedawno światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" opartego o prozę autorstwa J.R.R. Tolkiena. Jednak produkcja ta niewiele ma wspólnego z trylogią Petera Jacksona i przygodą Frodo Bagginsa do Mordoru. O imionach niektórych postaci widzowie z pewnością słyszeli, a o innych nie, dlatego wyjaśniamy, kim są bohaterowie nadchodzącego hitu Amazona.


Gubisz się w Śródziemiu? Wyjaśniamy, kim są bohaterowie w nowym "Władcy Pierścieni"

Zuzanna Tomaszewicz
21 lutego 2022, 09:16 • 1 minuta czytania
Niedawno światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" opartego o prozę autorstwa J.R.R. Tolkiena. Jednak produkcja ta niewiele ma wspólnego z trylogią Petera Jacksona i przygodą Frodo Bagginsa do Mordoru. O imionach niektórych postaci widzowie z pewnością słyszeli, a o innych nie, dlatego wyjaśniamy, kim są bohaterowie nadchodzącego hitu Amazona.
Kim są bohaterowie serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy"? Fot. materiał promocyjny / Vanity Fair

Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, "The Lord of the Rings: The Rings of Power" to najdroższy serial w historii. Produkcja jednego sezonu pochłonęła aż 465 milionów dolarów (na same prawa autorskie wydano 250 milionów USD) i obliczono, że jeden odcinek serialu będzie kosztował aż... 23 miliony dolarów. Dla porównania ostatni sezon "Gry o Tron" kosztował 90 milionów. Twórcy "LOTR" zapowiedzieli, że powstanie aż 5 sezonów "LOTR-a".


Przypomnijmy, że serial Amazona skupi się m.in. na wątku wykucia słynnych pierścieni. – Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem, siedem dla władców krasnoludów w ich kamiennych pałacach, dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie, w Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie – słyszeliśmy w opublikowanym w styczniu teaserze.

Jeśli nie wiecie, kim są bohaterowie nadchodzącego hitu fantasy od Amazona, to biegniemy z pomocą. Oto, co o nich wiemy:

Galadriela

Galadriela urodziła się w Valinorze, domu nieśmiertelnych Valarów na kontynencie zwanym Amanem, w Erze Drzew (w tym czasie Ardę, czyli tolkienowską ziemię, oświetlały dwa Drzewa Valinoru). Jest córką Finarfina z plemienia Ñoldorów i Eärweny z plemienia Telerich (oba szczepy należą do hufców Eldarów).

Elfkę charakteryzował wysoki wzrost, smukła sylwetka i włosy o złotej barwie, o której później mówiono, że skrywają w sobie oślepiający blask Drzew Valinoru. Od małego Galadriela pielęgnowała w sobie dar, dzięki któremu mogła zaglądać innym głęboko w umysł oraz osądzać ich serca.

Po tym, jak Morgoth wykradł Silmarille i zmusił przypominającego pająka ducha o imieniu Ungolianta do zniszczenia Drzew Valinoru, ojcowskie plemię Galadrieli wszczęło bunt przeciwko Valarom. Jak czytamy w "Silmarillionie", elfka była jedną z przywódczyń zrywu. Później udała się wraz z Ñoldorami do Śródziemia.

Galadriela przyjęła na siebie wyrok Mandosa, czyli klątwę, zgodnie z którą bramy do Valinoru zostały na zawsze zamknięte dla wygnanych z Amanu elfów.

W Pierwszej Erze Galadriela poznała swojego przyszłego męża Celeborna. Dopiero w Trzeciej Erze para osiedliła się w Lórien. Od tamtego momentu blondwłosą elfkę nazywano Panią z Lórien. W serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" w tej roli zobaczymy walijską aktorkę Morfydd Clark.

Elrond

Elrond urodził się jako półelf w Przystani Sirionu w Beleriandzie w Pierwszej Erze. Był synem Earendila i Elwingi. Miał brata bliźniaka Elrosa, z którym został pojmany przez Maglora, największego barda Ñoldorów. Elf zlitował się nad młodymi braćmi, nie pozwalając tym samym, by Maedhros (Najwyższy Król Ñoldorów) ich zabił. Ostatecznie nowy opiekun obdarzył rodzeństwo miłością i je wychował.

Pod koniec Pierwszej Ery, czyli po pokonaniu Morgotha, Elrond stanął przed wyborem, do której rasy chce należeć. Koniec końców wybrał los Pierworodnych, to znaczy elfów.

W Drugiej Erze Elrond bronił Śródziemia przed atakiem Saurona. Armie Ostatniego Sojuszu stawiły czoła wojskom władcy Mordoru w Bitwie o Dagorlad. Po zwycięstwie elfów i ludzi w posiadanie Jedynego Pierścienia wszedł Isildur, któremu półelf doradzał zniszczenie artefaktu w płomieniach Góry Przeznaczenia.

W Trzeciej Erze Elrond zamieszkiwał Rivendell, siedzibę elfów, którą zbudował przed ostateczną walką z Sauronem. Tam też na świat przyszły jego dzieci: bliźniacy Elladan i Elrohir oraz Arwena. Jako Elronda zobaczymy w produkcji Roberta Aramayo.

Durin VI

O Durinie VI, królu krasnoludzkiego Plemienia Durina, wiemy niewiele. Z pewnością należał do potomstwa Durina Nieśmiertelnego. Był jednym z sześciu królów, którym nadano imię legendarnego przodka.

Po śmierci swojego ojca odziedziczył pierścień władzy przekazany krasnoludom. W czasach jego panowania członkowie plemienia odkryli przypadkowo podczas wydobywania mithrilu śpiącego Balroga w głębokich jaskiniach pod Khazad-dûm. Zbudzona ze snu istota wybiła wszystkich zamieszkujących królestwo krasnoludów, w tym Durina VI i jego syna Naina I.

Isildur

Isildur urodził się w Númenorze podczas Drugiej Ery. Przed zniszczeniem wyspy przez Saurona i ścięciem Białego Drzewa przez króla Ar-Pharazôna przyszły władca zerwał kilka owoców z jego gałęzi, z których później wyhodował Białe Drzewo Gondoru.

Razem z bratem Anárionem osiedlił się przy dorzeczu rzeki Anduiny, gdzie założył królestwo Gondoru. Siedzibą Isildura była twierdza Minas Ithili umieszczona na przełęczy, której droga prowadziła do Mordoru.

Przed wybuchem wojny Sauron podbił siedzibę Isildura, zmuszając go do ucieczki. W bitwie na Dagorlad mężczyzna ukruszonym mieczem Narsilem odciął władcy Mordoru rękę i zdobył Jedyny Pierścień, przez który później postradał zmysły. W tym czasie nadał sobie tytuł Króla Wszystkich Dúnedainów. Isildura we "Władcy Pierścieni: Pierścieniach Władzy" zagra Maxim Baldry.

Gild-galad i Celebrimbor

Gil-galad (w tej roli Benjamin Walker) pochodził z plemienia Ñoldorów. W Drugiej Erze założył królestwo w Lindonie. Sauron pod postacią pięknego elfa o imieniu Annatar starał się przeciągnąć na swoją stronę elfy, jednak Gil-galad nie zaufał mu, co zmusiło Władcę Ciemności do skontaktowania się z elfim kowalem Celebrimborem.

Celebrimbor idąc za radami Annatara zaczął wykuwać Pierścienie Władzy. Po prawie 400 latach współpracy Sauron opuścił elfa, by tym razem samodzielnie wykuć Jedyny Pierścień.

Księżniczka Disa i Arrondir

Księżniczka Disa jest jedną z wielu postaci stworzonych wyłącznie na potrzeby serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" (nie znajduje się ona w tolkienowskim kanonie). Twórcy zdradzili niewiele szczegółów na jej temat. Na fotografiach opublikowanych na łamach czasopisma "Vanity Fair" widzimy, jak krasnoludka stoi na tle wrót do Khazad-dûm.

Wokół bohaterki zrodziło się wiele kontrowersji - fanom nie spodobał się fakt, że Disa nie posiada brody (jak na krasnoludkę przystało) i jest grana przez czarnoskórą aktorkę, Sophię Nomvete.

Arrorndir podobnie jak Disa nie pojawia się w powieściach J.R.R. Tolkiena. Ismael Cruz Cordova wcieli się w leśnego elfa wojownika, który zakocha się w ludzkiej kobiecie.

Czytaj także: https://natemat.pl/396807,wladca-pierscieni-pierscienie-wladzy-zwiastun-o-czym-opowiada-serial