Ukraina chce wejść do UE. Verhofstadt: PE jutro poprosi o ogłoszenie jej krajem kandydującym
redakcja naTemat
28 lutego 2022, 21:16·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2022, 21:16
Ukraina w Unii Europejskiej? Jest to już coraz bliższe. Przewodniczący liberalnej frakcji PE Guy Verhofstadt zakomunikował właśnie, że już we wtorek 1 marca 2022 roku europosłowie oficjalnie poproszą o ogłoszenie Ukrainy krajem kandydującym.
Reklama.
Reklama.
Jutro Parlament Europejski poprosi o ogłoszenie Ukrainy krajem kandydującym do Unii Europejskiej.
Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o przyjęcie do UE.
Wiele krajów wspiera wniosek Ukrainy.
"Ukraińcy proszą o członkostwo w Unii Europejskiej, odrzucają tyranię i przemoc reżimu Putina. Jutro Parlament Europejski poprosi o ogłoszenie Ukrainy krajem kandydującym" – napisał na Twitterze były premier Belgii, a dziś lider liberalnej frakcji PE Guy Verhofstadt.
Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Pojawiły się informacje, że Polska oficjalnie popiera wniosek tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej.
Oprócz Polski to też Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia. Wszyscy mają wspólne stanowisko: Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE.
— Podpisałem wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne — oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
O szybkie działanie ze strony unijnych przywódców i instytucji zwrócił się były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
"Wzywam przywódców europejskich do natychmiastowego rozpatrzenia wniosku Ukrainy i rozpoczęcia procesu negocjacji przedakcesyjnych. Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest najlepszą gwarancją niepodległości i dobrobytu narodu ukraińskiego" — napisał Poroszenko.
Jak pisze portal Ukraińska Prawda, wniosek o członkostwo należy kierować do państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE. Obecnie — do Francji.
Wojna w Ukrainie - przebieg
Od zeszłego czwartku trwa atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mimo bombardowań Rosjanom nie udało się wkroczyć do Kijowa i Charkowa, dwóch największych miast. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę wieczorem, że dla jego kraju kluczowe będą najbliższe 24 godziny.
Siły rosyjskie napotkały silny opór ze strony ukraińskich obrońców, a Amerykanie uważają, że inwazja jest trudniejsza i przebiega wolniej, niż pierwotnie zakładał Kreml. Jednocześnie podkreśla się, że wraz z upływem czasu sytuacja może się zmienić.
USA i kraje Unii Europejskiej nakładają na Rosję dotkliwe sankcje. UE poinformowała, że po raz pierwszy w historii sama kupi broń. I przekaże ją Ukraińcom.