Wiceprezydentka USA Kamala Harris odbyła rozmowę z Mateuszem Morawieckim i Andrzejem Dudą. Po spotkaniu przedstawiciele obu państw wyrazili solidarność z Ukrainą. Omówiono kwestie uniezależniania się od rosyjskiego gazu i ropy, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO. – Te działania militarne noszą cechy ludobójstwa – powiedział prezydent Polski.
Po dwóch tygodniach inwazji na Ukrainę Kamala Harris przyjechała do Polski. Wraz z Mateuszem Morawieckim i Andrzejem Dudą omówili kwestie związane z pomocą humanitarną dla atakowanego przez Rosję państwa
Wiceprezydentka USA dziś spotka się także z premierem Kanady. Justin Trudeau także przebywa w Polsce, gdzie odbywa rozmowy dot. inwazji Rosji
Jeszcze w tym tygodniu przedstawicielka Stanów Zjednoczonych złoży wizytę w Rumunii
Kamala Harris spotkała się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim
Jak poinformowały obie strony, spotkanie Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Kamali Harris odbyło się z dobrej atmosferze. – To bardzo ważny moment w naszych wspólnych relacjach. Za naszą wschodnią granicą, na zaprzyjaźnionej Ukrainie, rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując cywilów – zaczął prezydent Polski.
– Nikt z nas się nie spodziewał, że zobaczymy takie sceny w XXI wieku. Jest dla nas wielką satysfakcją, że pani Kamala Harris pokazuje siłę i głębie więzi sojuszniczych, zdecydowanie USA w kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i całej Europy – dodał.
Jak zaznaczył Duda, nie ma żadnych wątpliwości, że USA, Polska i NATO stoją po stronie suwerennej Ukrainy. – Postaramy się zrobić wszystko, żeby Ukrainę obronić – obiecał. Przedstawiciel Polski podziękował za twardą postawę Joe Bidena w kwestii nakładanych na Rosję sankcji.
– Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o te sankcje są w awangardzie. Te sankcje działają – ocenił, dziękując za wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy. – Moja żona Agata Duda współpracuje z małżonką Joe Bidena w sprawie pomocy uchodźcom – powiedział.
Andrzej Duda poinformował Kamalę Harris o przyjęciu przez Polskę ponad miliona uchodźców. – Z dumą powiedziałem, że ci ludzie nie zostali wysłani do obozów, a znaleźli miejsce w polskich domach – przypomniał.
– Te działania militarne noszą cechy ludobójstwa. Jeśli strzela się rakietami w osiedla mieszkalne, bombarduje się szpital położniczy, to jest to barbarzyństwo noszące cechy ludobójstwa, eliminacji narodu – zarzucił Duda.
Kamala Harris po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Widzimy coś niesamowitego
– Dziękuję Andrzejowi Dudzie za dobre, owocne rozmowy. Chciałabym zwrócić się bezpośrednio do Polaków. Pod waszym przywództwem widzimy coś niesamowitego. Cały świat was ogląda – zaczęła wiceprezydentka USA.
– Widzieliśmy zdjęcia zwykłych ludzi zapewniających wsparcie i godność dla zupełnie obcych im osób – dodała, przekazując podziękowania od Joe Bidena dla wolontariuszy, pomagających uchodźcom.
– Realizujemy przyjaźń i zobowiązania między USA a Polską. Stoję z wami na wschodniej flance, mówiąc o łączących nas wartościach. Na szali dziś są podstawowe zasady, które leżą u podstawy sojuszu NATO – wskazała.
– Jesteśmy świadkami okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach. Szpital położniczy, szpital dziecięcy... Ten akt przemocy jest nieusprawiedliwiony. Polska i USA ma jedno stanowisko w sprawie Ukrainy. Wszystko robimy razem, w jedności – wyjaśniła.
– Rozumiemy, jak bardzo ważne są nasze relacje – również na poziomie kulturowym. Rozmawialiśmy o wschodniej flance NATO, o realizacji artykułu 5. Traktatu NATO. Zobowiązanie USA do realizacji tego artykułu są nienaruszalne – przekazała Kamala Harris.
– Jesteśmy gotowi, żeby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Poważnie przyjmujemy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich – zapewniła.
Wiceprezydentka USA poinformowała, że do Polski przerzucono kolejnych 4,7 tysięcy żołnierzy amerykańskich. – Dwa systemy Patriot zostały dostarczone do Polski – ogłosiła.
– Czujemy ogromną wściekłość, gdy widzimy, co robi się niewinnym dzieciom, ojcom, matkom, babciom, dziadkom, którzy zostawiają wszystko, co do tej pory znali. Musimy zapewnić pomoc humanitarną dla uchodźców – dodała.
– Rozpoczęliśmy pracę w kontekście śledztw dotyczących działań przestępczych podejmowanych przez rosyjskie instytucje, osoby, wśród których są rosyjscy oligarchowie – przekazała.
– Ciężarne, ranne kobiety, które były w szpitalu, zaatakowane przez pociski, bomby w niesprowokowanej, nieusprawiedliwionej wojnie, gdzie potężne państwo stara się przejąć inne państwo, naruszyć jego suwerenność? Po co? Absolutnie powinno być prowadzone śledztwo – powiedziała.