nt_logo

Zagraniczne media o wizycie Bidena w Polsce. "Filar zachodniej solidarności oraz bezpieczeństwa"

Natalia Kamińska

26 marca 2022, 09:50 · 3 minuty czytania
Prezydent USA rozpoczął w piątek dwudniową wizytę w Polsce. Przyjazd amerykańskiego przywódcy do naszego kraju opisują najważniejsze światowe media. Zwracają one uwagę na rolę, jaką Polska odgrywa podczas wojny w Ukrainie i związanego z nią kryzysu uchodźczego.


Zagraniczne media o wizycie Bidena w Polsce. "Filar zachodniej solidarności oraz bezpieczeństwa"

Natalia Kamińska
26 marca 2022, 09:50 • 1 minuta czytania
Prezydent USA rozpoczął w piątek dwudniową wizytę w Polsce. Przyjazd amerykańskiego przywódcy do naszego kraju opisują najważniejsze światowe media. Zwracają one uwagę na rolę, jaką Polska odgrywa podczas wojny w Ukrainie i związanego z nią kryzysu uchodźczego.
Wizytę prezydenta USA w Polsce opisują światowe media. Fot. Piotr Molecki/East News
  • W piątek, 25 marca rozpoczęła się wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał z Brukseli do Rzeszowa, a następnie udał się do Warszawy.
  • Wizytę Bidena w Polsce opisują wszystkie światowe media. Zwracają uwagę na rolę Polski w pomocy Ukrainie podczas wojny z Rosją.

Joe Biden w piątek po południu wylądował na lotnisku pod Rzeszowem, skąd udał się na spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, którzy są w Polsce. Wieczorem pojechał do Warszawy. Powodem wizyty w naszym kraju jest wojna w Ukrainie i zagrożenie dla państw sojuszniczych NATO, jakie ona niesie. O tej wizycie piszą media na całym świecie.

"NYT": wojna w Ukrainie stworzyła nową rzeczywistość

"New York Times" uważa, że decyzja prezydenta Bidena, by uczynić Polskę swoim jedynym europejskim przystankiem po szczycie NATO w Brukseli "odzwierciedla nową rzeczywistość, jaką stworzyła wojna w Ukrainie. "Polska nagle stała się osią, wokół której obracają się nadzieje Zachodu i wściekłość Rosji" - podkreśla gazeta.

"NYT" przypomina jednocześnie, że Polska "długo pozostawała na obrzeżach Europy", znalazła się dziś "w centrum uwagi". W ocenie dziennika polskie władze są postrzegane obecnie zarówno przez Brukselę, jak i Waszyngton jako "filar zachodniej solidarności oraz bezpieczeństwa".

Warto przeczytać: Rząd USA: Rosja popełniła zbrodnie wojenne. "Zrobimy wszystko, by sprawcy za to odpowiedzieli"

"Wizyta prezydenta Bidena w Polsce odzwierciedla położenie kraju w centrum kryzysu uchodźczego. Od początku konfliktu ponad dwa miliony ukraińskich uchodźców odnalazało bezpieczeństwa w Polsce" - czytamy z kolei w "The Washington Post".

Gazeta pisze też, że prezydent USA rozmawiał już z Andrzejem Dudą, który serdecznie podziękował przywódcy USA za wizytę w jego kraju i wysłanie wyraźnego sygnału jedności w obliczu wojny w Ukrainie.

Będzie więcej wojsk na wschodniej flance NATO

Brytyjski "The Guardian" zwraca uwagę natomiast na to, że Biden i Duda mają omówić kwestię zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich we wschodniej flance NATO, a także pomysł utworzenia międzynarodowej misji pokojowej, zaproponowany przez lidera rządzącej w Polsce partii Jarosława Kaczyńskiego. Dziennik przypomina przy tym, że amerykańscy dyplomaci wyrazili sceptycyzm wobec tego pomysłu.

Czytaj też: Dlaczego samolot Dudy musiał awaryjnie lądować? "Można mieć uwagi ws. organizacji lotu"

Deutsche Welle w swoim tekście kładzie akcent na spotkanie Bidena z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA, która służy u boku polskich żołnierzy w Rzeszowie. Gazeta podkreśla, że prezydent USA powiedział, że chce odwiedzić kraj nad Wisłą, aby podkreślić, że pomoc, której udziela Polska, ma "ogromne znaczenie", ponieważ Europa doświadcza największego kryzysu uchodźczego od czasów II wojny światowej.

Hiszpański "El Pais" uznał piątkową wizytę Bidena w Polsce za wydarzenie o dużej wadze historycznej. Padły porównania do wizyt prezydenta George'a Busha w Warszawie i Gdańsku w 1989 roku. Dziennik wskazał, że Polska jest jedynym krajem sąsiadującym z Ukrainą, który podczas swojej podróży do Europy odwiedza prezydent USA.

Czytaj także: https://natemat.pl/403379,plan-wizyty-joe-bidena-w-polsce