nt_logo

Biden rozmawiał z ukraińskimi ministrami. "Najważniejsze spotkanie dyplomatyczne tej wizyty"

Natalia Kamińska

26 marca 2022, 13:53 · 3 minuty czytania
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz szef MSZ tego kraju Dmytro Kułeba spotkali się w sobotę z władzami USA, w tym z prezydentem Joe Bidenem. Już pojawiły się głosy, że była to najważniejsza pod kątem politycznym rozmowa podczas wizyty Bidena w Polsce.


Biden rozmawiał z ukraińskimi ministrami. "Najważniejsze spotkanie dyplomatyczne tej wizyty"

Natalia Kamińska
26 marca 2022, 13:53 • 1 minuta czytania
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz szef MSZ tego kraju Dmytro Kułeba spotkali się w sobotę z władzami USA, w tym z prezydentem Joe Bidenem. Już pojawiły się głosy, że była to najważniejsza pod kątem politycznym rozmowa podczas wizyty Bidena w Polsce.
Joe Biden spotkał się z ukraińskimi politykami. Fot. AP/Associated Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • W piątek rozpoczęła się wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.
  • Prezydent USA spotyka się jednak nie tylko z polskimi władzami.
  • W sobotę rozmawiał także z przedstawicielami władz Ukrainy, którzy są obecnie w Polsce.

"To pierwsze takie spotkanie w formacie 2+2" - napisał o tym spotkaniu na Twitterze Ołeksij Reznikow. Do swojego wpisu załączył zdjęcie rozmawiających delegacji.

"Wieczorem będziemy również obecni podczas wygłaszania przemówienia przez prezydenta USA Joe Bidena na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Później przekażę dalsze szczegóły" - dodał.

Joe Biden spotkał się w Warszawie z władzami Ukrainy

Po godzinie prezydent Joe Biden dołączył do spotkania z ministrami obrony i spraw zagranicznych Ukrainy, którzy rozmawiali w Warszawie z sekretarzem obrony USA i doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. O spotkaniu ukraińskich i amerykańskich ministrów w Warszawie informował wcześniej Biały Dom.

Jak relacjonuje CNN na początku spotkania Kuleba opowiedział o uciążliwej podróży z Kijowa do Warszawy, która obejmowała pociąg i trzy godziny w samochodzie.

- To tak, jakby lecieć z Kijowa do Waszyngtonu z przesiadką w Stambule - opowiedział polityk. - Dobre jest to, że od początku wojny nauczyłem się spać w każdych warunkach. Spałem więc w pociągu, spałem w samochodzie - dodał.

Biden, słysząc, jak podróżowali ministrowie, powiedział, że on również odbył wiele podróży pociągiem. CNN przypomina, że Biden, zanim został prezydentem dojeżdżał do pracy z domu w Delaware do Waszyngtonu pociągami.

Jeśli chodzi o same rozmowy polityków z Ukrainy i USA nie podano ich szczegółów. W mediach natomiast już pojawiły się zdania, że rozmowa Bidena z ukraińskimi członkami rządu było najważniejszym spotkaniem pod kątem politycznym podczas wizyty prezydenta USA w Polsce na równi z zapowiadanym przemówieniem, które amerykański przywódca wygłosi w sobotę wieczorem.

Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego

Jeśli chodzi o resztę wizyty prezydenta USA w Polsce, to ma on po południu wygłosić przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. W planach jest jeszcze spotkanie z prezydentem Polski, które właśnie trwa oraz wizyta na Stadionie Narodowym. Tam będzie obecny polski premier oraz prezydent stolicy. Prezydent Biden spotka się na stadionie z ukraińskimi uchodźcami, których do Polski przyjechało już ponad dwa miliony.

Przypomnijmy, że prezydent USA rozpoczął w piątek dwudniową wizytę w Polsce. Joe Biden w piątek po południu wylądował na lotnisku pod Rzeszowem, skąd udał się na spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, którzy są w Polsce. Wieczorem pojechał do Warszawy, gdzie trwają główne spotkania tej wizyty.

Warto przeczytać: Rząd USA: Rosja popełniła zbrodnie wojenne. "Zrobimy wszystko, by sprawcy za to odpowiedzieli" Wizyta prezydenta USA jest szeroko komentowana na świecie. "New York Times" pisze między innymi, że decyzja prezydenta Bidena, by uczynić Polskę swoim jedynym europejskim przystankiem po szczycie NATO w Brukseli "odzwierciedla nową rzeczywistość, jaką stworzyła wojna w Ukrainie. "Polska nagle stała się osią, wokół której obracają się nadzieje Zachodu i wściekłość Rosji" - podkreśla gazeta.

Czytaj też: Dlaczego samolot Dudy musiał awaryjnie lądować? "Można mieć uwagi ws. organizacji lotu" "NYT" przypomina jednocześnie, że Polska "długo pozostawała na obrzeżach Europy", znalazła się dziś "w centrum uwagi". W ocenie dziennika polskie władze są postrzegane obecnie zarówno przez Brukselę, jak i Waszyngton jako "filar zachodniej solidarności oraz bezpieczeństwa".

Czytaj także: https://natemat.pl/403499,zagraniczne-media-komentuja-wizyte-prezydenta-usa-w-polsce